Poznaj nasze kierunki studiów

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data utworzenia: 14 kwietnia 2025r.

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia 2025 r. pod dębami znajdującymi się  na terenie naszej Uczelni, zapaliliśmy znicze w hołdzie wszystkim poległym ofiarom.


„Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.

Około 15 tys. ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach Wschodniej Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.” 

Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej


Na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu w 2013 roku posadzono dęby poświęcone pamięci bohaterom zamordowanym podczas zbrodni katyńskiej:

Zachęcamy do zapoznani się z sylwetkami bohaterów znajdującymi się w linkach.

W tle widać pień Dębu Pamięci, a przed nim stoim tabliczka metalowa znajdujca się na metalowym słupku, piszą na niej informacje dotyczace życiorysu Konrada Szałkiewicza Dąb Pamięci znajdujący się na terenie Uczelni, przed dębem znajduje się słupek wraz z tabliczką oraz zapalony znicz. Zdjęcie ukazuje 2 dęby pamięci znajdując się w pobliżu Pomnika Rotmistrza W. Pileckiego.