Poznaj nasze kierunki studiów

Akcja pod nazwą „Bezpieczeństwo na drodze. Nie bądź obojętny!”

Data utworzenia: 16 maja 2023r.

akcja-profilaktyczna-z-uczniami-i-studentami-ratownictwa-medycznego

W dniu 11 maja 2023 r. studenci Ratownictwa medycznego Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu wzięli udział we wspólnej inicjatywie z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu. Akcja pod nazwą „Bezpieczeństwo na drodze. Nie bądź obojętny. Reaguj!” miała na celu uświadomienie kierowcom jakie ryzyko niesie jazda na podwójnym gazie. W tym dniu kierowcy mieli możliwość „wykupienia” mandatu poprzez udział w krótkiej lekcji udzielania I pomocy.

W uczelnianym ambulansie studenci pod czujnym okiem Pana Piotra Wędziny – nauczyciela akademickiego Instytutu Nauk o Zdrowiu MUP Oświęcim, pokazywali kierowcom w jaki sposób należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową przy użyciu zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego tzw. AED. Ponadto kierowcy zapoznali się z zasadami jak należy postępować w  miejscu wypadku, jak wyciągać rannych  z pojazdów, jak ich ułożyć oraz jak tamować krwawienia.

Jak wiadomo każdy kierowca, jeżeli jest świadkiem zdarzenia drogowego i widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, ma obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy. Obowiązek ten dotyczy zresztą nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego; jest to tak samo obowiązek pasażera, czy pieszych. Tym bardziej świadomość zachowania się w powyższej sytuacji ma bardzo duże znaczenie w życiu codziennym każdego z nas.

Bardzo dziękujemy za zorganizowanie akcji:

  • policjantom z oświęcimskiej drogówki,
  • nauczycielowi Centrum Szkoleń Ratowniczych Panu Krzysztofowi Klimczakowi,
  • uczniom Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach,
  • wykładowcy MUP Oświęcim mgr Piotrowi Wędzinie
  • studentom kierunku Ratownictwo medyczne z Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.

Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu za udostępnienie nam zdjęć.

Poniżej dostępny link do akcji: