Darowizna od Stowarzyszenia „Kultur. Schaffen“ w Hanowerze
Data utworzenia: 3 lipca 2019r.
Od lipca 2018 r. Stowarzyszenie „Kultur. Schaffen“ w Hanowerze przeprowadziło sześć spotkań na temat „Historie o historii”, podczas których różne osoby prezentowały w formie wywiadów historie o swoich doświadczeniach lub tematach, którymi były szczególnie zainteresowane. Tematy dotyczyły demokracji, praw człowieka i wydarzeń politycznych. Cykl imprez rozpoczął się od naszych dwóch wykładowców, dr Matthiasa Gleitze i dr Fritza Michlera z Hanoweru. Opowiadali o swojej pracy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Zapytani przez panią Marlis Drevermann, pełniącą funkcję prezesa Stowarzyszenia „Kultur. Schaffen”, na jaki cel ich zdaniem powinny być przekazane datki zbierane podczas tych imprez, natychmiast odpowiedzieli, że nasza Uczelnia przygotowuje akademik z miejscem spotkań studentów, i że darowizna może być znakiem pojednania między Niemcami i Polakami. Po ostatnim spotkaniu, na którym były minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel udzielił Hendrikowi Brandtowi, redaktorowi naczelnemu Hannoversche Allgemeine Zeitung, wywiadu na temat problemów politycznych w kraju i na świecie, pani Marlis Drevermann, prezes Stowarzyszenia „Kultur. Schaffen” w Hanowerze i zarazem organizator serii imprez oraz Pan Harald Schandry przekazali darowiznę w wysokości 966,00 euro naszym dwóm wykładowcom, dr Matthiasowi Gleitze i dr Fritzowi Michlerowi, którzy z kolei przekazali ją w Berlinie JM Rektorowi prof. zw. dr hab. Witoldowi Stankowskiemu.
W liście, który został przekazany pani Marlis Drevermann, byłemu Federalnemu Ministrowi Spraw Zagranicznych Sigmarowi Gabrielowi i panu Hendrikowi Brandtowi, redaktorowi naczelnemu Hannoversche Allgemeine Zeitung, Rektor wyraził szczere podziękowania za tę darowiznę.
Napisał między innymi: „Te pieniądze posłużą zrozumieniu i pojednaniu między ludźmi wielu narodów, w miejscu naznaczonym tragedią ludobójstwa dokonaną przez niemieckich narodowych socjalistów. Auschwitz ma być przestrogą i nigdy nie wolno o nim zapomnieć. Ale to miejsce powinno również przyczynić się do lepszej, bardziej ludzkiej przyszłości, szczególnie poprzez pamięć o tych strasznych zbrodniach. Swój wkład pragnie wnieść również nasza uczelnia, zaangażowana w promowanie wartości związanych z humanitaryzmem, tolerancją i poszanowaniem praw człowieka.“