Poznaj nasze kierunki studiów

Dołączamy do akcji „Różowa skrzyneczka”!

Data utworzenia: 16 lutego 2022r.

Pani Rektor stoi na tle logo Uczelni, a w dłoniach trzyma różową skrzyneczkę

Małopolska Uczelnia Państwowa dzięki współpracy z Fundacją Różowa Skrzyneczka oraz z Oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka dołączyła do akcji „Różowa skrzyneczka”.

Akcja ma na celu walkę z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostępu do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkołach.

W dniu 14 lutego 2022 r. Rektor prof. MUP dr Sonia Grychtoł odebrała skrzyneczki, które znajdą się w damskich toaletach w budynku Collegium Primum i Collegium sub Horologio.

Pojawienie się na terenie Uczelni bezpłatnych środków higienicznych pokazuje, że uczelnia dba o zrównoważony rozwój,  komfort swoich studentek i pracownic, a także wspomaga osoby, które mają utrudniony dostęp do tego typu środków.

Jak wskazują badania Kulczyk Foundation: prawie 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek, czy tamponów, 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.

„To ogromny problem, z którego wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, dlatego też jako instytucja edukacyjna, bez wahania włączyliśmy się w akcję, aby pokazać, że należy walczyć z ubóstwem menstruacyjnym, wspierać wszystkie kobiety, a przede wszystkim edukować już od najmłodszych lat.” – mówi Rektor MUP Oświęcim.

 

Różowa skrzyneczka działa na zasadzie:   „W, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!”

 

Zachęcamy wszystkich członków naszej społeczności akademickiej do zaangażowania się w akcję.

Aby zapełnić różowe skrzyneczki prowadzimy zbiórkę środków higienicznych w postaci podpasek i tamponów.

Wszystkich chętnych zapraszamy do przynoszenia rzeczy do Działu Promocji (pok. 3.14 Collegium Primum) do dnia 23.02.2022 r., a po tym czasie już bezpośrednio do skrzyneczek zlokalizowanych na terenie Uczelni.

 

Szczegółowe informacje dotyczące całej akcji można znaleźć w poniższym linku:

https://www.rozowaskrzyneczka.pl/