Poznaj nasze kierunki studiów

Dziś 78. rocznica I transportu więźniów politycznych do KL Auschiwtz

Data utworzenia: 14 czerwca 2018r.

Dziś 78. rocznica I transportu więźniów politycznych do KL Auschiwtz

W  budynkach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu mieścił się przed wojną Polski Monopol Tytoniowy.

W czasie wojny, po podjęciu przez Niemców decyzji o utworzeniu obozu koncentracyjnego Auschwitz, w budynku Monopolu (obecnie Collegium Primum) osadzono pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Znalazło się w nim 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Dzień ich przywiezienia do Oświęcimia, 14 czerwca 1940 r., uważa się za początek funkcjonowania obozu. Dziedziniec przed budynkiem ogrodzono, w narożnikach ustawiono wieże wartownicze. To tu odbył się też pierwszy w dziejach obozu apel.

Po przeniesieniu więźniów do obozu macierzystego, w budynku Monopolu – zwanym Stabsgebäude (budynkiem sztabowym) – przez pewien mieściły się biura administracji obozowej, później kwatery dla nadzorczyń SS i magazyn broni, natomiast w piwnicy zorganizowano pralnię odzieży dla esesmanów.

W 2005 r. budynek otworzył swoje podwoje dla kilkuset studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Oświęcimiu.

Na elewacji budynku PWSZ umieszczono tablicę upamiętniająca tragiczne wydarzenia, a w korytarzach budynku Collegium Primum znajduje się ekspozycja stała ilustrująca losy więźniów I transportu do KL Auschwitz.

Każdego roku, 14 czerwca, w rocznicę przybycia I transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, przed budynkiem uczelni odbywają się uroczystości z udziałem byłych więźniów.

Zapraszamy o godz. 11.30 przed budynek Collegium Primum, aby uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.