EDUKACJA WOJSKOWA STUDENTÓW W RAMACH LEGII AKADEMICKIEJ
Data utworzenia: 22 stycznia 2019r.
„Legia Akademicka” to uruchomiony w 2017 roku przez MON pilotażowy program skierowany do studentów. Do programu może przystąpić student uczelni dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.
Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak również zajęcia praktyczne w jednostkach szkolnictwa wojskowego i jednostkach wojskowych.
Zajęcia w formie wykładów (ok. 30 godzin lekcyjnych) obejmować będą wiedzę z zakresu realizacji misji SZ RP, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP oraz umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP.
Po zaliczeniu części teoretycznej student-ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej, w dwóch turach po 6 tygodni każda. Każda tura składa się z dwóch modułów: modułu szkolenia podstawowego trwającego 21 dni oraz modułu szkolenia podoficerskiego trwającego 21 dni, zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.
Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik otrzyma wynagrodzenie.
Program przewiduje uruchomienie modułu oficerskiego. Szkolenie w ramach modułu oficerskiego będzie realizowane w formie kursu przygotowującego do egzaminu na oficera. Struktura szkolenia obejmuje postępowanie kwalifikacyjne oraz szkolenie teoretyczne. Zakłada się, iż studenci, którzy ukończą kurs przygotowujący do egzaminu na oficera z wynikiem pozytywnym, po uzyskaniu wykształcenia wyższego, zostaną skierowani do wyższej uczelni wojskowej na egzamin oficerski.
Chętni są proszeni o wypełnienie deklaracji do 29 stycznia 2019 r. i złożenie jej w Dziale Nauczania.