„Erasmus+ oferuje wszystko, trzeba tylko po to sięgnąć i z tego skorzystać” – Erasmus+ w Turcji 2016/2017
Data utworzenia: 20 czerwca 2017r.
Magda i Ewelina – dwie studentki III roku na kierunku Filologia, specjalność: Filologia germańska z j. angielskim w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu wyjechały w roku akademickim 2016/17 na wymianę studencką Erasmus+ do Turcji.
Wybierając uczelnię Muğla Sıtkı Koçman University nie byłyśmy świadome co nas czeka w azjatyckiej Turcji. Niedawne rozruchy i zamachy terrorystyczne odstraszały, jednak byłyśmy zdecydowane wyjechać. Chciałyśmy pojechać na Erasmusa i przeżyć niesamowitą przygodę, o której mówią wszyscy uczestnicy tego programu. Wybrałyśmy kraj muzułmański, w którym przemiany polityczne w ostatnim roku doprowadziły niemal do przewrotu; kraj położony w większości w Azji. Postawiłyśmy na Turcję.
Studencie, jeśli teraz zapytasz, czy warto pojechać na Erasmusa, odpowiemy bardzo prosto:
jeśli jesteś gotowy na zmiany – to jedź!
Przyjechałyśmy jako koleżanki ze studiów, trochę zabłąkane w świecie, szukające swojego miejsca i przyszłej drogi. Po 9 miesiącach spędzonych na studiach w innym kraju, jesteśmy z siebie dumne. Podjęłyśmy wyzwanie, wracamy z doświadczeniem, z wiedzą, ze wspomnieniami, ale też z konkretnymi planami.
Uniwersytet w Muğla jest bardzo nowoczesny i przestronny. Realizację zajęć dydaktycznych mogłyśmy pogodzić z podróżowaniem i poznawaniem kraju.
Przez prawie rok spędzony nad morzem Egejskim, nie tylko poznałyśmy turecką rzeczywistość, posmakowaliśmy tureckiego stylu życia, pysznego jedzenia, ale też poczułyśmy ducha wschodu. Oferowana przez Turków bezinteresowna pomoc i otwartość – serwowana nam przez kierowców podczas licznych podróży autostopem; herbata, jedzenie oraz słońce tworzyły prawdziwy turecki obraz. Zupełnie odmienny od tego, który widzimy w mediach i spotykamy w hotelach, czy też na bazarze, gdzie każdy Turek chce sprzedać jak najwięcej i jak najdrożej (oni też muszą zarobić, a okazję mają na to jedynie przez parę miesięcy w roku).
Przebyłyśmy tysiące kilometrów podróżując wokół Turcji – autostopem, pociągiem i samolotem, docierając do Gruzji i Armenii na północnym wschodzie oraz do Syrii na południowym wschodzie. Podziwiałyśmy wschody słońca w Kapadocji w centralnej Turcji, wędrowałyśmy z plecakiem po Licyjskim Szlaku, nocowałyśmy pod namiotem na wspaniałych plażach. Zobaczyłyśmy szczątki starożytnego świata, greckie teatry, ruiny Efezu, Pegramonu i Troi. Urzekło nas i oczarowało kulturowe bogactwo Turcji, wspaniałe wybrzeże, polubiłyśmy również mieszkańców.
Zawarłyśmy przyjaźnie z Turkami oraz z ludźmi z różnych zakątków świata, gościłyśmy u siebie ludzi, dla których podróżowanie nigdy się nie zaczyna ani nie kończy.
Mamy już zaplanowane przyszłe spotkania i wyjazdy do krajów, gdzie zawsze będzie ktoś na nas czekał z otwartymi ramionami i gotowym obiadem.
Program Erasmus+ oferuje wszystko, trzeba tylko po to sięgnąć i z tego skorzystać. Wyjazd, którego nie zapomnimy do końca życia, podróż która zaczęła się 9 miesięcy temu i będzie trwać przez następne lata.
Ewelina Jarczyk i Magdalena Mrowiec, studentki III roku
na kierunku Filologia, specjalność: Filologia germańska z j. ang
Studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ (wyjazdy na studia, wyjazdy na praktyki zagraniczne) zapraszamy do odwiedzenia zakładki Erasmus+: https://uczelniaoswiecim.edu.pl/studia/erasmus/dla-studentow/