I Dzień Jakości Kształcenia za nami!
Data utworzenia: 5 maja 2022r.
W dniu 20 kwietnia 2022 roku w Uczelni odbył się I Dzień Jakości Kształcenia, w ramach którego realizowane były liczne pokazy, warsztaty czy wykłady skierowane do studentów i pracowników MUP Oświęcim.
Wykład pt. „Erasmus+ wyjazdy na staże oraz praktyki” poprowadziła dr Elwira Miter-Dąbrowska.
Warsztaty „Non-Fungible Token (NFT) – perspektywa rozwoju” – skierowane były do studentów kierunku Administracja i komunikowanie społeczne, które poprowadził mgr Zbigniew Klima.
Odbyła się ciekawa prezentacja stołu anatomicznego– prezentacja skierowana była do studentów kierunku Informatyka rok I, kierunek Praca Socjalna rok I i II, kierunek Pedagogika.
Pokaz drukarki 3D, który poprowadził dr inż. Marcin Tomasik skierowany był do studentów kierunku Informatyka I i II rok.
Pokaz obejmował:
– przedstawienie technologii druku 3D na drukarce Zortax 300M PLUS, z omówieniem metodyki tworzenia modeli;
– omówienie materiałów eksploatacyjnych stosowanych w tej technologii;
– omówienie możliwych zastosowań tej metody prototypowania.
Do dyskusji na poszczególne tematy zachęcili:
- prof. Tadeusz Skubis, który przedstawił prezentację „Raporty samooceny kierunków dla potrzeb PKA” skierowaną do Dyrektorów Instytutów, członków Instytutowych Komisji Jakościowych oraz pracowników administracyjnych. W obszernym wprowadzeniu prowadzący przedstawił rolę i zadania Uczelni oraz PKA w doskonaleniu jakości kształcenia na kierunkach prowadzonych w MUP. Wskazane zostały wymagania wynikające z prawa, tryb dokonywania ocen programowych kierunków studiów o profilu praktycznym przez zespoły oceniające PKA i warunki wydawania ocen.
- dr Janina Duda, która wykład pt. „Różne aspekty pracy z uczniem uzdolnionym” wygłosiła do studentów kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Wykład stanowił pewne kompendium wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii i dydaktyki ogólnej dotyczące zdolności i uczniów uzdolnionych w oparciu o literaturę polską i światową. Prowadząca uzupełniła je przykładami z własnego doświadczenia oraz omówiła też ogólne założenia pedagogiki twórczości i dydaktyki twórczości.
- Samorząd Studencki organizując spotkanie dla wszystkich studentów pn. „Jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje student naszej Uczelni?”.
Wykład na temat „Marka Uczelni w opinii Interesariuszy” skierowany do kierunku Zarządzanie rok I oraz Informatyka rok I poprowadziła dr Bożena Tyran. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały zagadnienia związane z interpretacją terminu jakości, w tym podejście do jakości jako cechy organizacji stanowiącej o jej wartości. Przedstawiono podstawowe kwestie dotyczące marki, w tym problem świadomości marki, poziomy znaczeniowe marki oraz korzyści wynikające z posiadania „dobrej marki”.
Warsztat z pisarstwa naukowego poprowadziła mgr Marzena Kiryjczuk-Bliźnik.
Warsztaty obejmowały:
- Ścieżki kariery naukowej, etykę w nauce i badaniach naukowych
- Prawo autorskie, plagiat, dozwolony użytek edukacyjny
- Licencje Creative Commons w nauce, domenę publicznaę, Google Scholar
- Politykę otwartej nauki, otwarty dostęp
- Indeksowanie czasopism naukowych w Directory of Open Access Journal
- Biblioteki online
- Biblioteka i Wydawnictwo Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu
W programie wydarzenia znalazły się ponadto warsztaty dla studentów kierunku Informatyka rok II na temat „Wykorzystanie narzędzi zarządzania w zapobieganiu patologicznemu odwlekaniu” , które poprowadziły dr Dobrochna Sztajerska oraz mgr inż. Karolina Pawlusiak Podczas wystąpienia poruszone zostały kwestie związane z prokrastynacją oraz marnotrawstwami w codziennych działaniach człowieka, a słuchacze mieli możliwość przeprowadzenia testu, który wskazuje na potencjalny problem z prokrastynacją (odwlekaniem działań w czasie) i może być wskazaniem do głębszej diagnozy problemów związanych z tym zjawiskiem.
Warsztat na temat „Metoda problemowa z wykorzystaniem tablicy interaktywnej” skierowany do studentów kierunku Pedagogika studia jednolite magisterskie poprowadził Andrzej Pietrzyk.
Na koniec odbyła się uroczysta gala rozdania nagród: „Konkursu na najlepszą pracę dyplomową 2021 roku w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu”. Nagrodzeni odebrali nagrody z rąk Pani Rektor dr Sonii Grychtoł, prof. MUP.
Zwieńczeniem I Dnia Jakości Kształcenia była konferencja pt. „Doradcy zawodowi – podzielmy się doświadczeniem” którą poprowadziła mgr Agata Płotek i zachęciła do dyskusji na temat aktualnych oczekiwań pracodawców na rynku pracy oraz sposobów jak pomóc uchodźcom z Ukrainy wchodzącym na polski rynek pracy.
Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/MUPOswiecim/photos/pcb.5351057301624384/5351047751625339