Poznaj nasze kierunki studiów

IV Konferencję Naukową „Zdrowie psychiczne – wspólny temat” za nami!

Data utworzenia: 21 listopada 2022r.

Aula pełna ludzi. Ludzie siedzą w rzędach i słuchają Konferencji

W czwartek 17 listopada 2022 r. w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się IV Konferencja Naukowa pt. „ZDROWIE PSYCHICZNE – WSPÓLNY TEMAT”, którą patronatem honorowym objęła Rektor naszej Uczelni dr Sonia Grychtoł, prof. MUP oraz Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Konferencję otwarła pani Rektor słowami:

– Jestem dumna z tej wspaniałej inicjatywy, jaką jest doroczna konferencja o zdrowiu psychicznym. Jeszcze do niedawna dbałość o zdrowie psychiczne była niedoceniana, a opieka psychiatryczna była zaniedbana i niedofinansowana. (…) Każdego roku 165 milionów mieszkańców Unii Europejskiej boryka się z problemami ze zdrowiem psychicznym. To są zatrważające statystyki. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że około 260 milionów ludzi na naszym globie cierpi z powodu depresji. Te dane niepokoją i skłaniają do refleksji, jak dbać o zdrowie psychiczne.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Przybyli na nie między innymi pedagodzy oraz psychologowie, a także pracownicy pomocy społecznej i szpitali.

W trakcie konferencji poruszono takie tematy, jak:

  • zaburzenia nerwicowe u dzieci i dorosłych,
  • dzieci i młodzież w covidowo-wirtualnej rzeczywistości,
  • pokonywanie lęków żywieniowych u dzieci i młodzieży,
  • obciążenia emocjonalne w pracy i zdrowie psychiczne pracowników z misją,
  • shinrin-yoku – japońską strategię redukcji stresu i zapobiegania chorobom.

Małopolską Uczelnię Państwową podczas wykładów reprezentowali dr Izabela Kozieł-Kokosińska (Instytut Nauk o Zdrowiu) oraz dr Andrzej Świerczek (Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych).


Konferencję zorganizowało Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu wraz z Małopolską Uczelnią Państwową w Oświęcimiu i Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Kętach.