Poznaj nasze kierunki studiów

Oprogramowanie i nowy sprzęt do pracowni informatycznej od firmy ASTOR

Data utworzenia: 31 maja 2019r.

Oprogramowanie i nowy sprzęt do pracowni informatycznej od firmy ASTOR

Pracownia komputerowa w naszej Uczelni wzbogaciła się o nowy sprzęt i oprogramowanie!

Dzięki uprzejmości firmy Astor, otrzymaliśmy do testów, swobodnie programowany sterownik przemysłowy PLC z serii PACSystems RX3i firmy General Electric.  Jest to efekt działań prowadzonych przez dr Agnieszkę Hebę i studentów III roku Informatyki. Nowy sprzęt umożliwi prowadzenie ćwiczeń na zajęciach z takich przedmiotów jak  „Informatyka w przemyśle” czy „Systemy wbudowane”, a w przyszłości również na zajęciach na kierunku Mechatronika.

Urządzenie składa się z: jednostki centralnej, modułu komunikacyjnego, karty wejść cyfrowych z symulatorem stanów, zasilacza i kasety bazowej. Urządzenie przywiózł, zainstalował i skonfigurował Pan Mateusz Kidoń z firmy Astor z Krakowa – Specjalista ds. automatyzacji procesów produkcyjnych. Wcześniej studenci: Krzysztof Rejdych i Jacek Adamczyk zainstalowali i skonfigurowali na 19 komputerach w pracowni, oprogramowanie do wizualizacji procesów przemysłowych, składające się z pakietu Wonderware InTouch i Microsoft SQL Server pracujących na maszynie wirtualnej Vmware pod kontrolą systemu Windows 10 Pro.

Jest to pierwsza tego typu pomoc dydaktyczna dla kierunku Informatyka i mamy nadzieję, że pozostanie w pracowni na stałe. Nowy nabytek jest bardzo cenny, również dlatego, że studenci, którzy nabędą podstawowe umiejętności programowania sterowników przemysłowych i systemów wizualizacji, nie muszą długo szukać pracy, a często „praca znajduje ich sama” jeszcze w trakcie studiów.