Poznaj nasze kierunki studiów

Konferencja na Uniwersytecie Loyola w Chicago z udziałem naszego wykładowcy prof. nadzw. dr. hab. Patryka Pleskota

Data utworzenia: 19 września 2018r.

Konferencja na Uniwersytecie Loyola  w Chicago z udziałem naszego wykładowcy prof. nadzw. dr. hab.  Patryka Pleskota

W dniach  7-9 września 2018 r. na Uniwersytecie Loyola w Chicago odbywała się 3-dniowa konferencja naukowa zorganizowana przez  Polish American Historical Association,  która świętowała swoją  75. rocznicę powstania. W wydarzeniu tym wziął udział przedstawiciel naszej Uczelni, wykładowca z Instytutu Nauk Humanistycznych i Społecznych im. Jana Karskiego, prof. nadzw. dr hab. Patryk Pleskot.

Głównymi organizatorami konferencji zlokalizowanej nad brzegiem jeziora Michigan byli:

-Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne,

-Program studiów polskich na Uniwersytecie Loyola w Chicago,

-Polska Akademia Umiejętności (PAU),

– Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych,

-Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego,

-Komitet ds. Studiów Migracyjnych Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Wydarzenie obejmowało kilkanaście sesji akademickich, które dotyczyły m.in.: wkładu PAHA  w zagadnienie migracji i studiów etnicznych, bieżących badań stowarzyszenia oraz projektów informacyjnych dla społeczności.

W spotkaniu udział wzięło wiele ośrodków akademickich z Polski i USA  t. j.: Uniwersytet Warszawki, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, Loyola University Chicago, Case Western Reserve University, University of Wisconsin-Milwaukee,  Columbia College Chicago, Purdue University Northwestern.

 

Polish American Historical Association to organizacja non-profit, wolna od podatku, interdyscyplinarna organizacja zajmująca się badaniem historii i kultury Polski w Ameryce. Założona w 1942 roku w ramach Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, PAHA stała się autonomicznym społeczeństwem naukowym w 1948 roku. Jako partner Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego, PAHA promuje badania i rozpowszechnianie materiałów naukowych poświęconych historii i kulturze Polski.

PAHA jest uznawana za organizację non-profit i ma główną siedzibę w New Britain, Connecticut, z udziałem uczonych i osób zainteresowanych historią polskiego imigranta z całego świata. Jedną z głównych funkcji PAHA jest utrzymywanie kontaktów z uczonymi na całym świecie i promowanie badań. Organizacja wspiera lokalne programy polonijne.

Źródło: http://polishamericanstudies.org/text/4/what-is-paha.html

Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10217637432592470&set=gm.2378549108828341&type=3&theater&ifg=1