Poznaj nasze kierunki studiów

„Los Romów podczas II wojny światowej oraz w czasach komunistycznych w Polsce” – spotkanie w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu

Data utworzenia: 31 października 2023r.

Przedstawiciele spotkania "Los Romów podczas II wojny światowej oraz w czasach komunistycznych w Polsce"

W sobotę, 28 października 2023 r. w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu odbyło się spotkanie w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Romów w Polsce „Los Romów podczas II wojny światowej oraz w czasach komunistycznych w Polsce” sfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”.

Wydarzenie rozpoczął  dr Zbigniew Klima, nauczyciel akademicki Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, adiunkt w Instytucie Nauk o Ekonomii i Bezpieczeństwie.

Następnie odbyła się prezentacja filmu „Ostatni Cygan w Oświęcimiu”, opowiadający historię Cygana Romana Kwiatkowskiego, który założył Stowarzyszenie Romów w Oświęcimiu w 1992 roku.

Pan dr hab. Sławomir Kapralski, prof. UP. Kraków wspólnie z Prezesem Stowarzyszenia Romów w Polsce Romanem Kwiatkowskim, Prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdanem Białką oraz doktorantem Uniwersytetu Wrocławskiego Arturem Maroniem poprowadzili panel dyskusyjny na temat „1981 rok. Wydarzenia w Oświęcimiu”.