Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Zarządzanie kryzysowe – ochrona ludności – ratownictwo” już za nami
Data utworzenia: 1 lipca 2022r.
W dniach 22-24 czerwca 2022 r. w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Zarządzanie kryzysowe – ochrona ludności – ratownictwo” ZK-OL-RAT Oświęcim 2022.
Organizatorami wydarzenia byli: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Pomorska w Słupsku oraz nasza Uczelnia.
Konferencja skierowana była do szerokiego grona teoretyków i praktyków reprezentujących administrację publiczną, środowiska naukowe i akademickie, służby ratownicze publiczne i komercyjne, organizacje pozarządowe i podmioty prywatne, krajowe i zagraniczne.
Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.:
- teoretyczne i praktyczne aspekty zarządzania kryzysowego realizowanego na wszystkich szczeblach funkcjonowania państwa, ze szczególnym uwzględnieniem województw, powiatów i gmin;
- problemy zapewnienia bezpieczeństwa ludności wobec narastającego zagrożenia wojennego;
- wojskowe wsparcie władz i ludności w sytuacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych;
- praktyczny wymiar prowadzenia działań ratowniczych w obszarze medycznym i wodnym, z wykorzystaniem bazy medycznej i wodnej;
- interdyscyplinarny charakter działań ratowniczych, warunkujący skuteczne i efektywne wykorzystanie posiadanych sił i środków będących w dyspozycji publicznych, prywatnych i pozarządowych podmiotów ratowniczych.
W pierwszym dniu konferencji podczas uroczystego otwarcia wydarzenia uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Patrona Uczelni Rotmistrza Witolda Pileckiego, a następnie wzięli udział w sesjach plenarnych.
Natomiast w drugim dniu osoby uczestniczące w konferencji udały się nad Zalew w Imielinie, gdzie miały okazję zobaczyć pokaz działań ratowniczych prowadzonych przez O/M WOPR Katowice, policję oraz płetwonurków.
fot. Agnieszka Kościelnik
Po powrocie na teren Uczelni, uczestnicy mogli przyjrzeć się pokazom: sprzętu wojskowego 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, sprzętu pożarniczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a także działań ratownictwa medyczne studentów Małopolskiej Uczelni Państwowej.
W trzecim dniu konferencji odbyła się kolejna sesja plenarna, po której zaproszeni goście udali się na zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.