Upamiętniliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Data utworzenia: 1 marca 2024r.

Obchody 1 marca

W piątek, 1 marca 2024 r. upamiętniliśmy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

To szczególny dzień dla naszej Uczelni, której patronem jest Rotmistrz Witold Pilecki – człowiek będący symbolem walki o niepodległą Polskę, która przeciwstawiała się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu.

Uroczystości rozpoczęły się w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierzy na Placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu, gdzie w imieniu społeczności akademickiej Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego Rektor Uczelni dr Sonia Grychtoł, prof. MUP oraz Prorektor ds. Studenckich i Promocji dr Radosław Folga upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci składając wiązankę kwiatów.

Następnie w imieniu całej Społeczności Akademickiej kwiaty oraz znicze na pomniku Patrona Uczelni, znajdującym się na dziedzińcu oświęcimskiej Alma Mater, złożyły władze uczelni: JM Rektor dr Sonia Grychtoł, prof. MUP, Prorektor ds. Studenckich i Promocji dr Radosław Folga, Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych mgr Justyna Kuglin a także pracownicy MUP Oświęcim.

Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali także Włodarze Powiatu Oświęcimskiego, Miasta Oświęcim oraz okolicznych instytucji i organizacji.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach.

składanie hołdu prze pomnikiem rtm. W. Pileckiego składanie hołdu na Placu T. Kościuszki Obchody 1 marca