O zaletach studiowania w Uczelni PWSZ Oświęcim im. rtm. W. Pileckiego …rozmowa trzecia!
Data utworzenia: 8 listopada 2016r.
Trwa rekrutacja na rok akademicki 2016/2017 w Uczelni Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu.
Rozmawiałem już z Panią mgr Moniką Ubik z Działu Nauczania PWSZ Oświęcim, Panem Aleksandrem Kubasem, studentem II roku Zarządzania, dziś pora na rozmowę z Panią dr n. med. Kornelią Wac – zastępcą dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa PWSZ Oświęcim.
Szanowna Pani Dyrektor, czy warto studiować na Uczelni Zawodowej?
To dobry pomysł dla kogoś, kto chce zdobyć wyższe wykształcenie i jednocześnie dobry, praktyczny zawód. Warto też wspomnieć o tym, że studiowanie na uczelni zawodowej, jaką jest Uczelnia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego jest pierwszym krokiem do zdobycia doświadczenia zawodowego blisko domu. A to będzie służyło zarówno rozwojowi konkretnego człowieka, jak i miejsca, w którym pracuje.
Czy studiowanie blisko domu to dobry pomysł?
Uważam, że to dobry pomysł, bo z jednej strony umożliwia obniżenie kosztów studiowania (dojazdy, stancja, akademik).
A z drugiej strony zdobycie wyższego wykształcenia (licencjackiego lub magisterskiego), połączonego z uzyskaniem zawodu, w okolicy, w której się mieszka, przyczynia się do rozwoju regionu, jednocześnie pozwalając młodemu człowiekowi na integrację z jego Małą Ojczyzną.
Jakie są najważniejsze, Pani zdaniem, atuty PWSZ Oświęcim?
Przede wszystkim to – wysoko wykwalifikowany naukowo i praktycznie zespół nauczycieli akademickich. To sympatyczni, choć wymagający ludzie stwarzający dobre warunki do rozwoju kompetencji zawodowych w zakresie wiedzy, umiejętności, relacji społecznych, a także zainteresowań i talentów studentów. Wspierający ich w działalności naukowej i praktycznej, tu wspomnę tylko o możliwości udziału studentów konferencjach naukowych, korzystaniu z programu Erasmus +, czy działalności w studenckich kołach naukowych.
Nie wolno też zapominać, że PWSZ Oświęcim to – przyjazne środowisko bytowania, studiowania, rozwoju indywidualnego i pracy zawodowej.
Dlaczego tak uważam? Uzasadniając swoją wypowiedź, chciałabym zwrócić uwagę na trzy elementy:
Pierwszy – Uczelnia zapewnia wysoką jakość kształcenia teoretycznego i praktycznego, zwracając szczególną uwagę na rozwój kompetencji społecznych, tak ważnych w pracy z człowiekiem w jego najbliższej sferze, jak też w zespole interdyscyplinarnym. Świadczą o tym zarówno wyniki nauczania osiągane przez studentów, jak i informacje o życiu zawodowym naszych absolwentów.
Drugi – to bardzo dobre warunki lokalowe, wspomagające proces kształcenia. Chciałabym zwrócić uwagę m.in. na bardzo dobre wyposażenie pracowni specjalistycznych dla studentów kierunków praktycznych. Nowoczesne wyposażenie sal wykładowych i ćwiczeniowych – sprzęt multimedialny, wygodne, zgodne z zasadami ergonomii – meble.
Wreszcie – trzeci – to strefy przyjazne dla studenta; przestronne korytarze z miejscami do indywidualnej pracy lub relaksu, budynki przystosowane dla studentów niepełnosprawnych i bufet z miłym klimatem, serwujący bardzo dobre posiłki.
Co jest szczególnego w ofercie dla kandydatów rozważających studiowanie na kierunku Pielęgniarstwo?
Zawód pielęgniarki należy do nielicznych zawodów zaufania społecznego, co oznacza wykazanie się wysoką kulturą osobistą, empatią oraz postępowaniem wobec człowieka zgodnie z etyką zawodu bez względu na kolor skóry, wyznanie, płeć, wiek, czy stan zdrowia.
Równolegle do nabycia i kształtowania wymaganych cech osobowościowych i społecznych konieczne jest nabycie umiejętności praktycznych oraz interdyscyplinarnej wiedzy medycznej w celu sprawowania opieki pielęgniarskiej nad człowiekiem w każdym wieku w zdrowiu i chorobie. Uczelnia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego w Instytucie Pielęgniarstwa kształci studentów chcących w przyszłości wykonywać zawód praktyczny, samodzielny, coraz bardziej doceniany w Polsce, uznawany także w Europie, a jakość przygotowania pielęgniarek i pielęgniarzy do zawodu jest doceniana na całym świecie.
Studenci przygotowani są do realizacji zadań zawodowych wobec pacjentów na wysokim poziomie, zdobywając wiedzę i umiejętności, korzystając z doświadczenia wybitnych specjalistów różnych działów medycyny, pielęgniarstwa i dziedzin pokrewnych.
Natomiast kształcenie praktyczne prowadzone jest przez doświadczonych praktyków zawodu w kilkunastu placówkach ochrony zdrowia o różnym stopniu referencyjności. Uczelnia proponuje także studentom rozwój naukowy poprzez uczestnictwo w badaniach naukowych w Studenckim Kole Naukowym.
Kierunek Pielęgniarstwo można studiować na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci kierunku mają wyjątkową możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uczestnicząc w licznych propozycjach kształcenia podyplomowego, uzyskując dodatkowe, kwalifikacje i osiągając specjalizację w wybranej dziedzinie pielęgniarstwa. Natomiast absolwenci, którzy zdobyli już doświadczenie zawodowe, a pasjonują się rozwojem pielęgniarstwa, jako nauki oraz chcący w przyszłości rozpocząć działalność dydaktyczną w tej dziedzinie, mogą podjąć studia doktoranckie w uniwersytetach medycznych.
Współpracując w wielu dziedzinach z Małopolską oraz Śląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych mamy informację, że istnieje szeroka oferta pracy absolwentów kierunku Pielęgniarstwo. Potwierdzeniem tej informacji jest wysoki odsetek pozyskania pracy przez tegorocznych absolwentów. Odbierając dyplomy licencjata pielęgniarstwa, z radością chwalą się o zatrudnieniu, szczególnie w wymarzonych oddziałach specjalistycznych na terenie Małopolski i Śląska, bywa, że i poza granicami kraju.
Jeśli czujesz w sobie potencjał realizowania się w zawodzie pielęgniarki, pielęgniarza podejmij studia na dobrej uczelni, czyli w PWSZ Oświęcim im. rtm. W. Pileckiego.
Dziękuję za rozmowę.
P.I.