Poznaj nasze kierunki studiów

ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych

Data utworzenia: 27 marca 2024r.

Zapraszamy do korzystania z cyfrowej wypożyczalni książek i czasopism naukowych ACADEMICA.

Zasób wypożyczalni obejmuje publikacje naukowe znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej i udostępniane w postaci cyfrowej. W systemie Academica czytelnicy odnajdą publikacje nowe, jak również starsze – niechronione prawem autorskim. Z publikacji chronionych prawem autorskim można korzystać tylko na terminalu znajdującym się w Czytelni czasopism. Pozostałe materiały można przeglądać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu.

ACADEMICA to cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych dysponująca ponad 3 mln publikacjami, przede wszystkim z lat 1990–2018. Są wśród nich: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe,  czasopisma naukowe z listy MNiSzW ze wszystkich dziedzin wiedzy, a także publikacje digitalizowane na podstawie sugestii użytkowników i zbiory POLONY.

ACADEMICA, czyli cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych, umożliwia dostęp do ok. 1,4 mln dokumentów zeskanowanych przez Bibliotekę Narodową. Można w niej znaleźć pełne teksty monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism.

Dostęp do bazy ACADEMICA  możliwy jest na dwa sposoby:

  • bez logowania się ze wszystkich dowolnych komputerów z dostępem do Internetu (publikacje, które nie podlegają ochronie lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach),
  • z komputera – terminalu w Czytelni czasopism (publikacje objęte prawem autorskim).

Korzystanie z usługi jest bezpłatne i dostępne dla osób posiadających konto czytelnika w Bibliotece MUP w Oświęcimiu.