Informacja z Krajowego Rejestru Karnego – na zaświadczeniu powinien być wpisany zakres w pkt. 13
Data utworzenia: 13 sierpnia 2024r.
MAŁOPOLSKIEJ UCZELNI PAŃSTWOWEJ IM. RTM. W. PILECKIEGO W OŚWIĘCIMIU
W związku z obowiązkiem prawnym wynikającym z Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 poz. 560) studenci kierunków: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Pedagogika resocjalizacyjna, Filologia angielska, Pielęgniarstwo I stopnia (lic.), Pielęgniarstwo II stopnia (mgr), Dietetyka, Ratownictwo medyczne, Wychowanie fizyczne
– na etapie rekrutacji lub przed podjęciem studiów lub przed rozpoczęciem zajęć w roku akademickim 2024/2025 (t.j. przed 1 października 2024 r. w przypadku studentów studiów stacjonarnych i przed 27 września 2024 r. w przypadku studentów niestacjonarnych),
zobowiązani są do dostarczenia do sekretariatu instytutu, gdzie prowadzony jest dany kierunek, informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Nadto, kandydaci lub studenci posiadający obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, są zobowiązani do przedłożenia Uczelni informacji z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Jeśli kandydaci lub studenci w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwali w państwie lub państwach innych niż Rzeczpospolita Polska lub państwo obywatelstwa studenta lub kandydata, to muszą złożyć stosowane oświadczenie w tej sprawie i przedłożyć Uczelni informację z rejestrów karnych tych państw, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Formularz oświadczenia dostępny
w sekretariatach instytutów.
Jeżeli prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, kandydat lub student, składa Uczelni oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Wskazane oświadczenia są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Informację z Krajowego Rejestru Karnego można uzyskać poprzez portal Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekrk.ms.gov.pl/.