Poznaj nasze kierunki studiów

Polska liczy na kolejny medal w AMŚ w futsalu kobiet w Chinach

Data utworzenia: 11 czerwca 2024r.

Drużyna reprezentacji Polski pozuje do zdjęcia

Polki, brązowe medalistki Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu sprzed dwóch lat, liczą na powtórzenie swojego sukcesu, a nawet jego poprawę. Polki udają się w daleką podróż do Szanghaju, a w grupie zmierzą się z mistrzyniami świata Portugalkami oraz Nowozelandkami.

Futsal należy do jednych z najpopularniejszych sportów akademickich. Do jego rozwoju na uczelniach przyczyniło się wielu pasjonatów, ale też możliwość startu na międzynarodowych turniejach. Pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata odbyły się dokładnie 40 lat temu w Brazylii, gdy nie było jeszcze ujednoliconych przepisów. Panie o to trofeum rywalizują dopiero od 2010 roku. To właśnie żeńska drużyna zdobyła jedyny medal dla Polski w historii futsalowych Akademickich Mistrzostw Świata.

W 2022 roku w meczu o brąz Polki pokonały Nową Zelandię aż 5:0. Teraz z drużyną z Pacyfiku zmierzą się już w fazie grupowej, a ich rywalkami będą także aktualne akademickie mistrzynie świata – Portugalki. W grupie A zagrają natomiast Brazylijki, Chinki, Ukrainki oraz Niemki. Po dwa najlepsze zespoły awansują do kolejnej rundy.

Z pewnością to będzie bardzo trudna grupa, bo zagramy z mistrzyniami świata. Pamiętam, że dwa lata temu w finale stawiałem bardziej na Brazylijki, ale te zespoły różniły detale. Oczywiście, naszym celem będzie awans i zrobimy wszystko, żeby zdobyć medal. Szkoda, że na ostatniej prostej wycofała się drużyna Arabii Saudyjskiej, bo zawsze lepiej byłoby rozegrać więcej spotkań i to też dla nas byłby taki egzotyczny rywal – mówi Wojciech Weiss, selekcjoner futsalistek jadących na AMŚ.

Akademicka Reprezentacja Polski do turnieju przygotowuje się, trenując w Pruszkowie.  Zespół ma mało czasu, żeby się zgrać, bo do Szanghaju wybiera się całkiem nowa drużyna. Z ekipy, która dwa lata temu zdobyła medal, pozostały tylko trzy zawodniczki: Anna Chóraś (BTS Rekord Bielsko-Biała), Zuzanna Sawicka (Red Devils Chojnice) i Paula Zawistowska (AZS UAM Poznań). W składzie nie brakuje za to medalistek tegorocznych AMP w futsalu i piłce nożnej na czele z Anną Laskowską, która dla UAM Poznań wywalczyła brąz w hali i złoto na trawie (w drugim z tych turniejów zostając zresztą najlepszą bramkarką).

Na pewno nie zlekceważymy żadnej drużyny, bo większość ekipy jest nowa i nie wiem nawet, czy znają wynik meczu z Nową Zelandią. Tu nie może być miejsca na jakąś taryfę ulgową, zwłaszcza że gramy z nimi drugi mecz i może on być decydujący. Czasu na wspólne treningi mamy mało, bo zaplanowane mamy tylko cztery jednostki. W tym samym czasie pierwsza reprezentacja wyjeżdża na turniej, a tam też było kilka dziewczyn, które mogły tu zagrać. Uważam jednak, że mamy bardzo silny zespół i z każdym treningiem dziewczyny coraz lepiej się rozumieją. Czasami może zabraknie nam zgrania, ale nie zabraknie nam ambicji – dodaje Weiss, który jest jednocześnie trenerem głównej reprezentacji Polski.

Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu potrwają od 10 do 16 czerwca br. W swoim pierwszym meczu Polki zagrają z Portugalkami. Mecz ten odbędzie się w poniedziałek o godzinie 12:30 czasu polskiego. Dwa dni później o tej samej porze studentki zmierzą się z Nową Zelandią. Mecze o medale rozegrane będą 16 czerwca.

Warto wspomnieć, że w Akademickiej Reprezentacji Polski gra również nasza była studentka Pani Aleksandra Kaim.

Za naszą reprezentację trzymamy kciuki  i życzymy mistrzostwa.


Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.


Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w futsalu:
Natalia Majewska (uczelnia: UAM Poznań / klub: BTS Rekord Bielsko Biała)
Anna Laskowska (UAM Poznań / AZS UAM Poznań)
Paula Zawistowska (Uniwersytet Gdański / Red Devils Chojnice)
Zuzanna Sawicka (AWF Poznań / AZS UAM Poznań)
Maja Szydełko (AWF Poznań / AZS UAM Poznań)
Alicja Grzybowska (UAM Poznań / AZS UAM Poznań)
Zuzanna Maronde (AWF Kraków / KS Uniwersytet Jagielloński)
Emilia Jarzyna (UAM Poznań / AZS Uniwersytet Warszawski)
Maja Rojek (Politechnika Krakowska / Słomniczanka Słomniki)
Maja Stopka (AWF Katowice / TS ROW Rybnik)
Anna Chóraś (AWF Katowice / BTS Rekord Bielsko-Biała)
Aleksandra Kaim (MUP Oświęcim / BTS Rekord Bielsko-Biała)
Maja Rębiś (Uniwersytet Warszawski / AZS Uniwersytet Warszawski)
Zuzanna Golińska (AWF Warszawa / AZS AWF Warszawa)

Drużyna reprezentacji Polski pozuje do zdjęcia Cztery zawodniczki pozują do zdjęcia Trzy zawodniczki reprezentacji Polski pozują do zdjęcia