Poznaj nasze kierunki studiów

Premierowy pokaz filmu „Ocalić ocalonych”

Data utworzenia: 26 stycznia 2024r.

Premierowy pokaz filmu „Ocalić ocalonych”

W środę, 24 stycznia 2024 r. w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, odbyła się premierowa prezentacja filmu pt. „Ocalić ocalonych” w reżyserii Gabrieli Mruszczak.

Film ten opowiada historię o poświęceniu drugiemu człowiekowi, o bezinteresownej pomocy jaką niósł dr Józef Bellert wraz ze szpitalem PCK dla ocalałych więźniów KL Auschwitz.

Postać dr Józefa Bellerta niewątpliwie zapisała się w kartach historii jako wzór do naśladowania i stała się symbolem heroicznej walki o życie człowieka.

Przez 6 miesięcy kierował pionierskim i jednym z największych szpitali polowych w Europie. Wspólnie  z grupą lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy – mimo braku leków, jedzenia, wody, prądu, w trudnych warunkach sanitarnych – pomógł przywrócić zdrowie kilku tysiącom pacjentów różnych narodowości – byłym więźniom KL Auschwitz-Birkenau. W tej pracy pomagali mu ochotnicy wśród, których byli również mieszkańcy ziemi oświęcimskiej.

W rolach głównych wystąpiły studentki pielęgniarstwa Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu: Beata Jaczewska, Katarzyna Klimeczko, Anna Makowska-Hulbój, Oliwia Pichnar, a także Pani mgr A. Wiśniewska-Walkiewicz – nauczyciel akademicki Instytutu Nauk o Zdrowiu.

Film powstał również dzięki współpracy z Czerwonym Krzyżem – oddział w Krakowie, a także Centrum Dialogu i Modlitwy, które przyczyniło się do nagrania krótkiego filmu z byłą więźniarką Panią Zdzisławą Włodarczyk.

Premiera filmu zbiega się z 79. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tak wyjątkowego projektu, jakim jest ekranizacja filmu pt. „Ocalić ocalonych”.