Poznaj nasze kierunki studiów

Warunki rekrutacji na rok akademicki 2024/2025

Kierunki studiów

Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 prowadzona będzie na kierunki:

Jednolite studia magisterskie:
– Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (forma stacjonarna i niestacjonarna)

Studia pierwszego stopnia, licencjackie:
1) Administracja publiczna i komunikowanie społeczne (forma stacjonarna i niestacjonarna)*
2) Bezpieczeństwo wewnętrzne (forma stacjonarna i niestacjonarna)
3) Dietetyka (forma stacjonarna i niestacjonarna)
4) Filologia angielska (forma stacjonarna)
5) Finanse i rachunkowość (forma stacjonarna i niestacjonarna)
6) Pedagogika resocjalizacyjna (forma stacjonarna i niestacjonarna)
7) Pielęgniarstwo (forma stacjonarna)
8) Ratownictwo medyczne (forma stacjonarna i niestacjonarna)
9) Wychowanie fizyczne (forma stacjonarna)
10) Zarządzanie (forma stacjonarna i niestacjonarna)

Studia pierwszego stopnia, inżynierskie:

1) Energetyka odnawialna i zarządzanie energią (forma stacjonarna i niestacjonarna)
2) Mechatronika (forma stacjonarna i niestacjonarna)
3) Informatyka (forma stacjonarna i niestacjonarna)
4) Zarządzanie i inżynieria produkcji (forma stacjonarna i niestacjonarna)

Studia drugiego stopnia, magisterskie:

1) Bezpieczeństwo wewnętrzne (forma stacjonarna i niestacjonarna)
2) Ekonomia (forma stacjonarna i niestacjonarna)*
3) Pielęgniarstwo (forma stacjonarna i niestacjonarna)
4) Zarządzanie i inżynieria produkcji (forma stacjonarna i niestacjonarna)

UWAGA! Uruchomienie kierunku następuje po osiągnięciu minimalnej liczy osób deklarujących chęć podjęcia nauki na danym kierunku.


*UWAGA!

Jest możliwość uruchomienia grupy stacjonarnej, wieczorowo-weekendowej. Warunkiem jest zdeklarowanie się odpowiedniej liczby osób chcących podjąć naukę w takiej formie.

Forma ta polega na organizacji zajęć stacjonarnych czyli bezpłatnych w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w weekendy z możliwością prowadzenia części zajęć online.

Dotyczy kierunku: Administracja publiczna i komunikowanie społeczne, studia pierwszego stopnia oraz Ekonomia studia drugiego stopnia.


Do postępowania rekrutacyjnego może zostać dopuszczona osoba, która:
  • posiada świadectwo „nowa matura” lub „stara matura” albo świadectwo maturalne/dojrzałości uzyskane za granicą uprawniające do ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej – w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie lub inny dokument określony w art. 69 ust. 2 pkt 4-7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r., poz. 742 z późn. zm.),
  • posiada tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny – w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia,
  • zarejestrowała się w systemie elektronicznym IRK, dostępnym na stronie internetowej Uczelni, w okresie trwania rekrutacji elektronicznej,
  • dokonała wymaganych opłat.
  • złożyła komplet wymaganych dokumentów w okresie trwania przyjmowania dokumentów,
  • złożyła komplet wymaganych dokumentów w okresie trwania naboru dodatkowego.

UWAGA!

Dodatkowe dokumenty wymagane na kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne, Dietetyka, Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne oraz Wychowanie fizyczne:

  • Zaświadczenie lekarskie – stwierdzające brak przeciwwskazań do studiowania na tych kierunkach musi być potwierdzone przez lekarza medycyny pracy.

Zachęcamy do wcześniejszego pobierania skierowań do lekarza medycyny pracy.

Jeżeli placówka medycyny pracy nie wymaga oryginału skierowania, można je otrzymać mailowo w formie skanu. W tym celu należy napisać prośbę o wydanie skierowania na badanie lekarskie na adres: rekrutacja@uczelniaoswiecim.edu.pl uprzednio upewniając się czy placówka, w której planuje się wykonać badania respektuje skan skierowania czy oryginał dokumentu.
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, numer ID kandydata wygenerowany podczas rejestracji w systemie oraz wybrany kierunek studiów.

  • Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego – informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

W związku z obowiązkiem prawnym wynikającym z Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 poz. 560) kandydaci na studia na etapie rekrutacji lub przed podjęciem studiów lub przed rozpoczęciem zajęć w roku akademickim 2024/2025 (t.j. przed 1 października 2024 r. w przypadku studentów studiów stacjonarnych i przed 27 września 2024 r. w przypadku studentów niestacjonarnych), zobowiązani są do dostarczenia do sekretariatu instytutu, gdzie prowadzony jest dany kierunek, informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

Informacja dotyczy następujących kierunków:
1) pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna;
2) pedagogika resocjalizacyjna;
3) filologia angielska;
4) pielęgniarstwo I stopnia;
5) pielęgniarstwo II stopnia;
6) dietetyka;
7) ratownictwo medyczne;
8) wychowanie fizyczne.

Podczas składania wniosku w sprawie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w sądzie okręgowym lub przez stronę internetową, w punkcie dotyczącym danych, które mają być przedmiotem informacji o osobie, podczas składania wniosku, należy wpisać następującą treść: w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

Przypominamy, że zapytanie o udzielenie informacji o osobie można złożyć osobiście w Sądzie Okręgowym lub poprzez portal Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekrk.ms.gov.pl/.

Ważne, by we wniosku wpisać powyżej wskazaną treść (podstawę prawną) niezależnie od sposobu składania wniosku.

W Sekretariacie właściwego Instytutu należy złożyć oryginał zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (wydany w Sądzie Okręgowym) lub przesłać na adres mailowy właściwego instytutu pliki otrzymane poprzez portal Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekrk.ms.gov.pl/:

  1. plik o rozszerzeniu XML
  2. plik o rozszerzeniu XML.XADES

Więcej o zaświadczeniu z KRK tutaj.


Przeliczniki punktowe

Dla maturzystów posiadających tak zwaną „starą maturę” – zdawaną przed rokiem 2005, stosuje się następujące przeliczniki punktowe:

celujący                     100 punktów
bardzo dobry            85 punktów
dobry                          70 punktów
dostateczny              50 punktów
dopuszczający         30 punktów


Osoby, które zdawały „nową maturę” w latach 2005 – 2024 na poziomie podstawowym, otrzymują z tych przedmiotów egzaminacyjnych liczbę punktów równą liczbie procent.

Osoby, które zdawały „nową maturę” w latach 2005 – 2024 na poziomie rozszerzonym, otrzymują z tych przedmiotów egzaminacyjnych dodatkowe punkty, według zasady:

100% – 80% – 50 punktów
79% – 60% – 40 punktów
59% – 40% – 30 punktów
39% – 30% – 20 punktów

Osoby, które zdawały „nową maturę” na poziomie rozszerzonym w latach 2005 – 2024, wpisują w formularzu rejestracyjnym uzyskany wynik, bez względu na poziom egzaminu, dodatkowe punkty według wskazanej wyżej zasady, w przypadku zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym, naliczają się automatycznie.


Warunki szczegółowe rekrutacji na poszczególne
kierunki studiów na rok akademicki 2024/2025

Na kierunki studiów pierwszego stopnia:  Administracja publiczna i komunikowanie społeczne, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Dietetyka, Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne, Wychowanie fizyczne

Matura: suma punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego z dwóch dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów zdanych na egzaminie pisemnym.

Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunki: Dietetyka, Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne i Wychowanie fizyczne obejmie także ocenę stanu zdrowia i zdolność do podjęcia studiów, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy, na podstawie wydanego przez Uczelnię skierowania na badania.

Predyspozycje kandydata na kierunek Administracja publiczna i komunikowanie społeczne:

1) podstawowa wiedza z zakresu nauk społecznych oraz wiedza ogólna o życiu społecznym, politycznym i gospodarczym;

2) umiejętność i chęć rozwoju komunikowania społecznego;

3) rozumienie oraz zdolność analizy zjawisk związanych z funkcjonowaniem instytucji publicznych.

W przypadku kierunku Ratownictwo medyczne, zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotu biologia, będzie premiowane w postępowaniu kwalifikacyjnym dodatkowymi 10 punktami.

Predyspozycje kandydata na kierunek Ratownictwo medyczne:

1) podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej;

2) dobra sprawność fizyczna, predyspozycje do pracy w zespole oraz umiejętność pracy

w sytuacjach stresujących, nagłych;

3) stanowczość i umiejętność podejmowania decyzji;

4) świadomość, iż priorytetem w pracy będzie niesienie pomocy każdej potrzebującej osobie.


Na kierunek studiów pierwszego stopnia: Filologia angielska

Matura: suma punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego z języka angielskiego oraz  dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdanego na egzaminie maturalnym.

W przypadku braku egzaminu maturalnego z języka angielskiego będą uwzględniane następujące certyfikaty:

Proficiency A, B, C – 100 punktów; Advanced A – 100 punktów; Advanced B – 90 punktów; Advanced C – 80 punktów; First Certificate A – 70 punktów, First Certificate B – 60 punktów, First Certificate C – 50 punktów.


Na kierunek studiów pierwszego stopnia: Finanse i rachunkowość

Matura: suma punktów uzyskanych z dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym:

1) matematyki;

2) dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego na egzaminie pisemnym.


Na studia pierwszego stopnia kierunek: Pedagogika resocjalizacyjna

Matura: suma punktów uzyskanych z dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym:

1) języka polskiego;

2) dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego na egzaminie pisemnym.

Zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotu historia lub biologia będzie premiowane w postępowaniu kwalifikacyjnym dodatkowymi 10 punktami.

Predyspozycje kandydata:

1) podstawowa wiedza z zakresu nauk humanistycznych;

2) umiejętność i chęć rozwoju w zakresie nauk społecznych;

3) rozumienie oraz zdolność analizy zjawisk pedagogicznych i psychologicznych.


Na kierunek studiów pierwszego stopnia: Zarządzanie

Matura: suma punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego z języka obcego oraz  dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdanego na egzaminie pisemnym.


Na kierunek studiów inżynierskich pierwszego stopnia: Zarządzanie i inżynieria produkcji, Mechatronika

Matura: suma punktów uzyskanych z dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym:

1) informatyki, matematyki, chemii lub fizyki;

2) dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego na egzaminie pisemnym.


Na kierunek studiów inżynierskich pierwszego stopnia: Informatyka

Matura: suma punktów uzyskanych z dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym:

1) informatyki, matematyki lub fizyki;

2) dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego na egzaminie pisemnym.


Na kierunek studiów inżynierskich pierwszego stopnia: Energetyka odnawialna i zarządzanie energią

Matura: suma punktów uzyskanych z dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym:

1) matematyki, chemii lub fizyki;

2) dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego na egzaminie pisemnym.

Zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotu informatyka będzie premiowane w postępowaniu kwalifikacyjnym dodatkowymi 10 punktami.

Predyspozycje kandydata:

1) podstawowa wiedza z zakresu nauk ścisłych lub technicznych;

2) umiejętność i chęć rozwoju w zakresie nauk technicznych;

3) zrozumienie i zdolność analizy zjawisk związanych z zagadnieniami dotyczącymi obszaru rozwiązań technicznych.”


Na 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku Pedagogika przedszkolna
i wczesnoszkolna

Matura: suma punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego z dwóch dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów zdanych na egzaminie pisemnym.

Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna obejmie także ocenę stanu zdrowia i zdolność do podjęcia studiów, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy, na podstawie wydanego przez Uczelnię skierowania na badania.


Na kierunek studiów drugiego stopnia: Bezpieczeństwo wewnętrzne

Podstawą ubiegania się o przyjęcie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia. O przyjęciu decyduje ocena na dyplomie. W przypadku dużej liczby kandydatów skutkującej przekroczeniem limitu miejsc, dodatkowym kryterium będzie średnia ocen z egzaminów zdawanych w trakcie studiów.

Ponadto ukończenie studiów pierwszego stopnia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne lub Administracja publiczna i komunikowanie społeczne, będzie premiowane w postępowaniu kwalifikacyjnym dodatkowymi 10 punktami.

Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne obejmie także ocenę stanu zdrowia i zdolność do podjęcia studiów, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy, na podstawie wydanego przez Uczelnię skierowania na badania.

Predyspozycje kandydata:

1) podstawowa wiedza z zakresu nauk społecznych oraz wiedza ogólna o życiu społecznym, politycznym i gospodarczym;

2) umiejętność i chęć rozwoju w kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego;

3) zrozumienie oraz zdolność analizy zjawisk związanych z funkcjonowaniem instytucji publicznych, zwłaszcza w kontekście funkcjonariuszy służb publicznych.


Na studia drugiego stopnia kierunek: Ekonomia

Podstawą ubiegania się o przyjęcie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. O przyjęciu decyduje ocena na dyplomie.

Predyspozycje kandydata:

1)  podstawowa wiedza z zakresu ekonomii i finansów oraz nauk pokrewnych;

2) rozumienie oraz zdolność analizy zjawisk związanych z funkcjonowaniem i ekonomiką organizacji;

3) znajomość zadań i zasad funkcjonowania systemów finansowych i ekonomicznych;

4) chęć uczestnictwa w życiu społecznym oraz predyspozycje do zarządzania zespołem.


Na kierunek studiów drugiego stopnia: Pielęgniarstwo

Podstawą ubiegania się o przyjęcie jest posiadanie dyplomu licencjata pielęgniarstwa.
O przyjęciu decyduje ocena na dyplomie W przypadku dużej liczby kandydatów skutkującej przekroczeniem limitu miejsc, dodatkowym kryterium będzie średnia ocen z przebiegu studiów.

Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek Pielęgniarstwo obejmie także ocenę stanu zdrowia i zdolność do podjęcia studiów, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy, na podstawie wydanego przez Uczelnię skierowania na badania.


Na kierunek studiów drugiego stopnia kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji

Podstawą ubiegania się o przyjęcie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów  inżynierskich pierwszego stopnia z tytułem zawodowym inżyniera. O przyjęciu decyduje ocena na dyplomie. W przypadku dużej liczby kandydatów skutkującej przekroczeniem limitu miejsc, dodatkowym kryterium będzie średnia ocen z przebiegu studiów.


„MIĘDZYNARODOWA” MATURA

Uregulowania dotyczące przyjmowania na studia kandydatów z dyplomem „międzynarodowej matury”.

Dla kandydatów, którzy zdali maturę międzynarodową, ustala się następujące przeliczenie ocen ze świadectwa dojrzałości na liczby punktów:

            ocena              liczba punktów

Excellent                    100

Very good                   85

Good                           70

Satisfactory               50

Mediocre                    30

Kandydaci na studia filologiczne winni mieć na świadectwie maturalnym ocenę z języka angielskiego w wypadku filologii angielskiej.


ZASADY PRZYJĘCIA NA STUDIA DLA LAUREATÓW I FINALISTÓW OLIMPIAD

Wykaz olimpiad, których laureaci i finaliści otrzymają dodatkowe punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Kierunek Filologia angielska: Olimpiada Języka Angielskiego.

Kierunek Zarządzanie: Olimpiada Geograficzna i Nautologiczna, Olimpiada Historyczna, Olimpiada Informatyczna, Olimpiada Języka Angielskiego, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego, Olimpiada Matematyczna, Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej.

Kierunek Informatyka: Olimpiada Astononomiczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Informatyczna, Olimpiada Matematyczna, Olimpiada Statystyczna oraz konkursów ogólnopolskich: Krajowy Turniej Młodych Fizyków, Ogólnopolski konkurs „Otwarty Międzyszkolny Konkurs Fizyczny im. Bożeny Koronkiewicz”.

Kierunek Mechatronika: Olimpiada Astononomiczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada  Fizyczna, Olimpiada Informatyczna, Olimpiada  Matematyczna, Olimpiada  Statystyczna oraz konkursów ogólnopolskich: Krajowy Turniej Młodych Fizyków, Ogólnopolski konkurs „Otwarty Międzyszkolny Konkurs Fizyczny im. Bożeny Koronkiewicz”.

Kierunek Finanse i rachunkowość: Olimpiada Matematyczna, Olimpiada  Statystyczna, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

  1. Udział w olimpiadach przedmiotowych umożliwia kandydatom na studia w roku uzyskania matury i w roku następującym po nim uzyskanie pewnych udogodnień.
  2. Powyższe uprawnienia można wykorzystać tylko raz, na jednym kierunku studiów.

Uchwała nr 27-2023 w sprawie warunków, trybu i terminu rekrutacji na rok akademicki 2024/2025

Uchwała nr 38-2023 w sprawie zmiany załącznika do Uchwały nr 27-2023 w sprawie warunków, trybu i terminu rekrutacji na rok akademicki 2024/2025

Uchwała nr 62-2022  w sprawie zasad przyjmowania laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na rok akademicki 2024/2025

Uchwała nr 39-2023  w sprawie zmiany załącznika do Uchwały nr 62-2022 w sprawie zasad przyjmowania laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na rok akademicki 2024/2025