Relacja z Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory 2017
Data utworzenia: 1 czerwca 2017r.
26 maja br. reprezentanci Koła Matematyków PWSZ w Oświęcimiu uczestniczyli w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory, który odbył się w Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Kielc.
Podczas Festiwalu odbył się regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. W szranki stanęło 30 uczestników – uczniów gimnazjów, liceów oraz studentów. Naszą uczelnię reprezentowali: Rafał Wiktor oraz Łukasz Kierzek, studenci I roku Informatyki, którzy wykonali projekt pod kierunkiem p. dr Katarzyny Wadoń-Kasprzak. Przedstawili oni pracę dotyczącą wykorzystania programów komputerowych w nauce matematyki.
Nasi reprezentanci wzięli udział w warsztatach dotyczących stresu, które wzbogaciły ich dotychczasowe umiejętności przydatne podczas publicznych wystąpień. W tym samym czasie reszta uczestników zwiedzała wystawę naukową oraz uczestniczyła w warsztatach, podczas których mieli okazję obserwować różne eksperymenty, jak również samodzielnie je wykonywać.
Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory odbywają się jedynie w pięciu polskich miastach mają charakter jednodniowych, otwartych wydarzeń, zaplanowanych z myślą o wszystkich pasjonatach nauki i nowoczesnych technologii. Są skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, oferując specjalnie opracowane ścieżki edukacyjne dla wycieczek. Nasi studenci z zainteresowaniem obejrzeli wszystkie ciekawostki i ocenili tę imprezę jako godną polecenia. Oto ich relacje:
„W dniu 26.05.2017r. braliśmy udział w konkursie „Explory 2017”. Był to konkurs naukowy, młodzi naukowcy mogli zaprezentować wykonane przez siebie projekty. Zostały one ocenione przez prowadzących oraz Profesorów wybranych uczelni. Jako uczestnicy, otrzymaliśmy specjalne karty uprawniające do przedstawienia projektu prowadzącym. Dodatkową korzyścią była możliwość uczestnictwa w specjalnym wykładzie pt. „Jak radzić sobie ze stresem”. Na miejscu otrzymaliśmy śniadanie oraz lunch. Prezentacje prowadzone były w miłej i przyjaznej atmosferze. Wraz z kolegą przygotowaliśmy nasze stanowisko i przedstawiliśmy projekt profesjonalnemu „jury”. Pozytywnie oceniamy nasz pobyt na konkursie. Mogliśmy poznać wiele osób oraz obejrzeć projekty przygotowane przez pozostałych uczestników. Dostaliśmy wiele przydatnych rad dotyczących rozwoju naszego projektu. Udział zachęcił nas do dalszej pracy.” – relacja Rafała Wiktora
„Będąc na Festiwalu Naukowym w Podzamczu w dniu 26.05.2017 oglądaliśmy wiele ciekawych projektów przygotowanych przez osoby z różnych szkół w Polsce. Było wiele warsztatów naukowych np. Kosmos, w którym opowiadano o całym wszechświecie, podróżach na księżyc, na marsa oraz o sposobach kolonizacji niezamieszkałych planet. Na całym terenie było wiele atrakcji dla wszystkich. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o innych projektach. Zwiedzający mogli także zobaczyć bardzo ambitne projekty naukowe przygotowane przez młodzież. W Podzamczu czekało na gości ponad 20 warsztatów o różnej tematyce. Według mnie dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy np. o Kosmosie, o innych projektach oraz miło spędziłem miło czas ze znajomymi.” – relacja Kamila Kosowskiego.
„Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii. Na gości i uczestników w Podzamczu czekało mnóstwo warsztatów oraz projektów naukowych, po raz pierwszy byłem na Festiwalu Naukowym i nie kryję zaskoczenia. Najbardziej spodobały mi się warsztaty „Kosmos na wyciągnięcie ręki”, były ciekawie zrealizowane, na końcu warsztatów był pokaz rakietowy. Osobiście jako największą atrakcję wybrałbym „Symulator dachowania”, niezapomniane przeżycie. Z pewnością wybrałbym się na kolejne tak ciekawe wydarzenia naukowe.” – relacja Krzysztofa Rejdycha.
„Dnia 26.05.2017r. wyruszyliśmy na festiwal naukowy E(x)plory w ramach koła naukowego, ponieważ dwoje studentów z naszej uczelni prezentowało swój projekt. Po dotarciu na miejsce zaczęliśmy zwiedzanie. Na początek poszliśmy obejrzeć pryzmat oraz kilka urządzeń służących do sprawdzania naszej sprawności. Następnie wyszliśmy na dach budynku skąd można było zobaczyć okolicę. Gdy już zwiedziliśmy wszystkie wystawy na zewnątrz budynku, udaliśmy się na warsztaty „Kosmos na wyciągnięcie ręki”. Osoba prowadząca ten wykład zainspirowała nas do budowy rakiet, jak również podała, gdzie możemy uzyskać pomoc przy własnych projektach. Po warsztatach udaliśmy się na plac przed głównym budynkiem, aby wystrzelić mały model rakiety. Wśród uczestników można było zauważyć wielkie zainteresowanie przedstawieniem, które zgotował nam prowadzący. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tych warsztatów. Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się do naszych kolegów, którzy z wielką pasją opowiadali jury o swoim projekcie naukowym. Niestety wśród finalistów nie znalazł się ich pomysł, ale dzięki zdobytemu doświadczeniu będą mogli pomóc innym osobom z naszej uczelni, które zamierzają przedstawić swój pomysł na kolejnym festiwalu naukowym E(x)plory. Wrażenia z wyjazdu były bardzo pozytywne. Pogoda dopisywała nam przez cały wyjazd, było słonecznie i ciepło. Uczestnicy byli zadowoleni, że mogli zobaczyć bardzo ciekawe wystawy naukowe. Spędzając dużo czasu w grupie podczas zwiedzania, poznaliśmy lepiej zainteresowania swoich kolegów, jak również prowadziliśmy między sobą oraz z prowadzącymi bardzo ciekawe dyskusje naukowe. Na pewno każdy z uczestników z wielką chęcią weźmie udział w kolejnej odsłonie E(x)plory, jak również w innych wydarzeniach związanych z nauką i rozwojem ludzkości.”–relacja Szymona Kępki