Poznaj nasze kierunki studiów

Rozpoczynamy nabór na szkolenia świadomościowe i warsztaty w ramach projektu „Małopolska Uczelnia Państwowa –rozwój w kierunku dostępności”

Data utworzenia: 16 lutego 2026r.

Rozpoczynamy nabór na szkolenia świadomościowe i warsztaty w ramach projektu „Małopolska Uczelnia Państwowa –rozwój w kierunku dostępności”
Logo i tekst związany z finansowaniem z Unii Europejskiej. Po lewej stronie znajduje się logo „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego”, po którym znajduje się polska flaga z napisem „Rzeczpospolita Polska” oraz flaga UE z napisem „Dofinansowane przez Unię Europejską”.

Szanowni Państwo,

w dniach 17–20 lutego 2026 r. rozpoczynamy nabór na szkolenia świadomościowe i warsztaty realizowane w ramach projektu „Małopolska Uczelnia Państwowa –rozwój w kierunku dostępności”, realizowanego na podstawie umowy nr FERS.03.01-IP.08-0079/24 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniach oraz warsztatach, których celem jest podniesienie świadomości w obszarach związanych z funkcjonowaniem osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami – zarówno w środowisku akademickim, jak i w życiu codziennym.

Szkolenia będą realizowane z podziałem na grupy, w zależności od charakteru zajmowanego stanowiska:

  1. Kadra kierownicza:
  • Regulacje prawne w zakresie dostępności;
  • Zasady projektowania uniwersalnego;
  • Uwzględnianie perspektywy dostępności w zarządzaniu uczelnią;
  1. Kadra dydaktyczna:
  • Student z zaburzeniami zdrowia psychicznego w procesie dydaktycznym;
  • Student ze spektrum autyzmu i innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
  • Student z niepełnosprawnością narządu wzroku;
  • Student z niepełnosprawnością narządu słuchu, zaburzeniami głosu i mowy;
  1. Kadra administracyjna i obsługa:
  • Obsługa i komunikacja ze studentem z niepełnosprawnościami;
  • Regulacje prawne w zakresie dostępności;
  • Dostępność cyfrowa i zasady „prostego języka”, tworzenie tekstów i komunikatów.

Dodatkowo w programie szkoleń (dla wszystkich grup) przewidziane są m.in. zagadnienia dotyczące:

  • Obsługa i komunikacja ze studentem z niepełnosprawnościami
  • Regulacje prawne w zakresie dostępności
  • Dostępność cyfrowa i zasady „prostego języka”, tworzenie tekstów i komunikatów
  • Zasady projektowania uniwersalnego
  • Student z zaburzeniami zdrowia psychicznego w procesie dydaktycznym
  • Student ze spektrum autyzmu i innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi w procesie dydaktycznym
  • Student z niepełnosprawnością narządu wzroku w procesie dydaktycznym
  • Student z niepełnosprawnością narządu słuchu, zaburzeniami głosu i mowy w procesie dydaktycznym
  • Uwzględnianie perspektywy dostępności w różnych aspektach zarządzania uczelnią
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna z uwzględnieniem ewakuacji dla osób z dodatkowymi potrzebami/niepełnosprawnością
  • Wsparcie osób w kryzysie psychicznym
  • Wsparcie osób z zaburzeniami poznawczymi
  • Komunikacja z osobami z niepełnosprawnością w sytuacjach kryzysowych

Podczas zajęć prowadzonych przez doświadczonych trenerów przewidujemy również spotkania z osobami z niepełnosprawnościami.

Pierwsze szkolenia planowane są w I kwartale bieżącego roku – szczegółowe terminy zostaną przekazane wkrótce Państwu za pośrednictwem służbowej poczty elektronicznej, oraz zostaną opublikowane i udostępnione na stronie internetowej Projektu.


Projekt przewiduje również przeprowadzenie czterech warsztatów. Jeden warsztat obejmuje 8 godzin bezpośredniej realizacji warsztatu w siedzibie Uczelni.

Warsztaty przeprowadzone w ramach Projektu mają charakter praktyczny, a tematy podejmowanych spotkań będą wynikały z przeprowadzonych diagnoz Uczestników/Uczestniczek warsztatów (Ankiet zgłoszeniowych). Proponowana tematyka będzie również dotyczyła zagadnień, jak osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami funkcjonują w zawodach,w których kształci Uczelnia.

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów będą dotyczyły czterech z ośmiu obszarów:

  • Struktura organizacyjna;
  • Dostępność architektoniczna;
  • Dostępność informacyjno – komunikacyjna;
  • Dostępność cyfrowa;
  • Technologie wspierające;
  • Procedury;
  • Usługi wspierające edukację;
  • Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności.

Uruchomione zostaną cztery warsztaty z czterech obszarów, które zdobyły największą liczbę głosów Uczestników warsztatów.

Terminy realizacji warsztatów: dwa spotkania warsztatowe zostaną zrealizowane w roku 2026, natomiast kolejne dwa w roku 2027.

 

Udział w szkoleniach i warsztatach jest bezpłatny.

 

Ankiety zgłoszeniowe wraz z kompletem dokumentów aplikacyjnych należy składać w formie papierowej w Biurze Projektu (Akademickie Centrum Wsparcia Osób ze Szczególnymi potrzebami, pok. 1.14 CP) w godzinach: 7:00 – 14:00.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie „Małopolska Uczelnia Państwowa – rozwój w kierunku dostępności” (nr umowy: FERS.03.01-IP.08-0079/24), realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027, dostępnym na stronie projektu:

https://uczelniaoswiecim.edu.pl/wp-content/uploads/2026/01/0_REGULAMIN_REKR_I_UCZ_CZ-B.pdf

Osobom, które nie będą w stanie wypełnić dokumentów aplikacyjnych, zostanie zapewnione wsparcie, w tym techniczne, np. za pośrednictwem faksu, telefonu, poczty tradycyjnej, osobiście, poczty elektronicznej.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Biurem Projektu pod nr telefonu: 33 842 98 23, lub mailowo: zgloszenia.dostepnosc@uczelniaoswiecim.edu.pl.

Zachęcamy do udziału w projekcie i aktywnego włączenia się w działania na rzecz zwiększania dostępności naszej Uczelni.

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE