Poznaj nasze kierunki studiów

„Małopolska Uczelnia Państwowa – rozwój w kierunku dostępności”

Data utworzenia: 23 października 2024r.

„Małopolska Uczelnia Państwowa – rozwój w kierunku dostępności”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pełniące rolę Instytucji Organizującej Nabór (ION), rozstrzygnęło konkurs nr FERS.03.01-IP.08-001/23 pn. „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego”.

W gronie zwycięzców znalazł się projekt opracowany przez Małopolską Uczelnię Państwową im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu pn. „Małopolska Uczelnia Państwowa – rozwój w kierunku dostępności” realizowany w ścieżce ROZWÓJ.

We wrześniu 2024 r. Rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu dr Sonia Grychtoł, prof. MUP podpisała umowę o dofinansowanie projektu.

Głównym celem projektu jest wzrost szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym osób z niepełnosprawnościami), studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty Uczelni.

Z uwagi na konieczność pozyskania wsparcia merytorycznego do realizacji działań dedykowanych ścieżce ROZWÓJ oraz na konieczność dostępu do wiedzy ekspertów z dziedziny dostępności, Uczelnia zdecydowała o realizacji projektu w partnerstwie. W wyniku przeprowadzenia procedury otwartego naboru na partnera realizacji projektu, powołana w tym celu komisja wyłoniła fundację Perseus (FP) jako oferenta z największym potencjałem i doświadczeniem.

Działania podjęte w ramach projektu przyczynią się do stworzenia w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu modelu uczelni dostępnej, przyjaznej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W ramach projektu wsparciem zostaną objęte co najmniej 74 osoby, w tym: min. 28 osób z kadry dydaktycznej, min. 38 pracowników administracyjnych oraz 8 osób z kadry zarządzającej.

Łączna wartość projektu wynosi 5 217 774, 25 zł, w tym:

  • dofinansowanie ze środków europejskich – 5 061 241, 02 zł;
  • środki z dotacji celowej – 755 533, 71 zł;
  • wkład własny – 156 533, 23 zł.

W związku z realizacją Projektu nr FERS.03.01-IP.08-0079/24 pt.: „Małopolska Uczelnia Państwowa – rozwój w kierunku dostępności” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  • poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69 00-801 Warszawa
  • skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju