Poznaj nasze kierunki studiów

Praktyka absolwencka

1. Student będący na ostatnim roku studiów może ubiegać się o wyjazd w celu odbycia praktyki zagranicznej jako absolwent.

Kryteria udziału:
a) podstawowym kryterium udziału w programie Erasmus+ jest znajomość języka obcego, w którym odbędzie się praktyka. Aby ubiegać się o wyjazd na praktykę zagraniczną student musi znać dany język obcy w takim stopniu, aby mógł brać aktywny udział w działalności zagranicznej instytucji przyjmującej;
b) pozostałe kryteria – w momencie zgłoszenia student:
– jest zarejestrowany na studiach w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu,
studiuje na ostatnim roku studiów,
nie zalega z opłatami za studia,
– w momencie wyjazdu na praktykę absolwencką – posiada status absolwenta.


2. Wyjazd absolwenta musi odbyć się w nieprzekraczalnym terminie jednego roku od ukończenia studiów, tzn. praktyka musi rozpocząć się i zakończyć przed upływem 12 miesięcy od daty złożenia egzaminu dyplomowego.

3. Czas trwania praktyki zagranicznej to minimum 2 miesiące.

4. W trakcie realizacji mobilności, nie ma możliwości zmiany statusu ze studenta na absolwenta.


5. Student chcący wyjechać na praktykę zagraniczną jako absolwent musi przystąpić do rekrutacji na ostatnim roku studiów, zgodnie z procedurą:

1) złożyć następujące dokumenty:

a) Kwestionariusz zgłoszeniowy studenta ubiegającego się o wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus+, zaakceptowany i podpisany przez koordynatora praktyk studenckich oraz Dyrektora Instytutu,

b) informację o nawiązaniu współpracy z zagraniczną instytucją, która przyjmie absolwenta na praktykę, np. potwierdzenie przyjęcia, korespondencja z instytucją przyjmującą itp.,

2) wniosek zgłoszeniowy musi zostać pozytywnie rozpatrzony przez Uczelnianą Komisję działającą w ramach programu Erasmus+,

3) przystąpić do egzaminu z języka obcego zdawanego w formie pisemnej, przeprowadzonego przez Uczelnianą Komisję działającą w ramach programu Erasmus+. Poziom znajomości języka obcego jest podstawowym kryterium kwalifikacji do wyjazdu na praktykę zagraniczną!

4) zostać zakwalifikowanym do wyjazdu za praktykę zagraniczną przed ukończeniem studiów, zgodnie z kryteriami rekrutacji:
a) celowość praktyki,
b) poziom znajomości języka obcego, w którym realizowana będzie praktyka,
c) średnia ocen z całego okresu studiów poprzedzającego wyjazd,
d) nawiązanie współpracy z zagraniczną instytucją, która przyjmie studenta na praktykę,
e) aktywność w Uczelni dot. dodatkowej działalności studenckiej, np. w organizacjach studenckich,
f) pierwszeństwo do wyjazdu ma student, który wcześniej nie uczestniczył w żadnej formie mobilności w ramach programu Erasmus+.


 6. Student zakwalifikowany do wyjazdu zobowiązany jest dokonać niezbędnych formalności:

1) dostarczyć niezbędne przed wyjazdem dokumenty:

a) Porozumienie o programie praktyki – tzw. Learning Agreement for Traineeship, (szczegółowe informacje znajdują się Regulaminie wyjazdów SMP)
b) potwierdzenie przyjęcia studenta na praktykę zagraniczną wystawione przez instytucję przyjmującą (opcjonalnie),
c) oświadczenie o numerze walutowego konta bankowego.

Absolwent zobowiązany jest do dostarczenia powyższych dokumentów co najmniej na 14 dni przed planowanym wyjazdem na praktykę zagraniczną. Nieprzestrzeganie tego terminu może skutkować cofnięciem przyznanej kwalifikacji do wyjazdu.

2) posiadać ubezpieczenie (podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej)

3) zapewnić sobie transport oraz zakwaterowanie w miejscu pobytu za granicą,

4) załatwić wizę – o ile wymagają tego przepisy danego kraju,

5) zarejestrować swoją podróż w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” – w celach bezpieczeństwa.

6) wypełnić test biegłości językowej – przed rozpoczęciem mobilności oraz na koniec okresu mobilności.


 7. Stypendium na praktykę absolwencką przyznawane jest wyłącznie z budżetu programu Erasmus+, zgodnie z procedurą mającą zastosowanie do realizacji wyjazdu studenta, wskazaną w § 33 – § 42, § 45, § 46 Regulaminu wyjazdów SMP.

8. Absolwent, w dniu  zawierania umowy finansowej, na podstawie której wpłacane jest stypendium na wyjazd, zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia z sekretariatu Instytutu potwierdzającego datę obrony lub kserokopię dyplomu uzyskania tytułu licencjata, inżyniera, magistra (oryginał do wglądu).


 9. Absolwent po powrocie z wyjazdu zobowiązany jest do rozliczenia wyjazdu w oparciu o zasady: o których mowa w § 47, § 48.

1) złożyć następujące dokumenty/dokonać formalności w celu rozliczenia wyjazdu:

a) dostarczyć Zaświadczenie o odbyciu praktyki wystawione przez zagraniczną instytucję przyjmującą, potwierdzające odbycie praktyki. Dokument ten musi zawierać:
– daty rozpoczęcia i zakończenia praktyki – rzeczywisty okres pobytu na praktyce zagranicznej tj. pierwszy oraz ostatni dzień, w którym absolwent był obecny w zagranicznej instytucji przyjmującej,
– informacje o miejscu odbywania praktyki, nazwę praktyki,
– ocenę/opinię o zrealizowanej praktyce, zgodną z postanowieniami zawartymi w Porozumieniu o programie praktyki,
– podpisy osób upoważnionych,

b) wypełnić indywidualny raport uczestnika z wyjazdu w wersji on-line wg instrukcji, otrzymanej w wiadomości e-mail, wygenerowanej przez narzędzie raportowania Komisji Europejskiej,

c) przystąpić do drugiego testu biegłości językowej we wskazanym narzędziu on-line (Erasmus+ Online Linguistic Support).

2) Absolwent zobowiązany jest do rozliczenia się z wyjazdu w terminie 10 dni od dnia zakończenia praktyki zagranicznej, chyba że umowa finansowa stanowi inaczej. Stanowi to podstawę do pozytywnego rozliczenia wyjazdu i jest traktowane jako wniosek o płatność pozostałej kwoty przyznanego stypendium (20 %).


10. Absolwent może ubiegać się o przedłużenie pobytu na praktyce absolwenckiej w zagranicznej instytucji przyjmującej, z zastrzeżeniem pkt 2, po uzyskaniu zgody na przedłużenie pobytu. W celu uzyskania zgody, absolwent zobowiązany jest dostarczyć, co najmniej na miesiąc przed planowanym przedłużeniem pobytu, następujące dokumenty:

a) podanie o zgodę na przedłużenie pobytu na praktyce w zagranicznej instytucji przyjmującej o kolejne miesiące,

b) zgodę zagranicznej instytucji przyjmującej na przedłużenie pobytu absolwenta,

c) zmiany do Porozumienia o programie praktyki, które muszą być zaakceptowane i podpisane przez absolwenta, zagraniczną instytucję przyjmującą, a po uzyskaniu zgody – przez uczelnię wysyłającą (MUP).

11. Stypendium na przedłużony okres praktyki absolwenckiej zostanie przyznane jedynie w przypadku, gdy Uczelnia dysponuje niewykorzystanymi środkami finansowymi przyznanymi przez NA na dany rok akademicki, na podstawie aneksowanej umowy finansowej zawartej pomiędzy MUP, a absolwentem.