Poznaj nasze kierunki studiów

Studentki Çiğdem BUDAK i Sezen YİGİT z Turcji przechodzą do historii naszej Uczelni

Nasza uczelnia prowadzi wymianę studentów w ramach programu Erasmus+. Nasi studenci mają możliwość wyjazdu, studiowania przez jeden semestr na uczelniach zagranicznych w Niemczech, Słowacji, Czechach, Hiszpanii, Słowenii. Jednak dotychczas nie mieliśmy żadnych studentów zagranicznych. Właśnie ten rok akademicki 2015/2016 przechodzi do historii z racji faktu, że studia w naszej uczelni podjęły jako pierwsze dwie studentki zagraniczne z Turcji. Są to Çiğdem BUDAK i Sezen YİGİT.

Cieszy nas, że Çiğdem BUDAK i Sezen YİGİT wybrały naszą uczelnię. Stąd przechodzą od razu do historii. Mamy nadzieję, że kolejni studenci zagraniczni będą studiowali w naszej Alma Mater. O naszych studentkach z Turcji będziemy jeszcze informowali w formie wywiadu, reportażu. Warto w tym miejscu przybliżyć Turcję i dlaczego nasza uczelnia skierowała tam swoje kroki.

Młodzi ludzie z Turcji, studenci często wybierają jako miejsce studiów zagranicznych Polskę. Tureccy studenci mogą studiować m.in. w Polsce w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+. Program Erasmus+ został stworzony dla studentów pochodzących z państw Unii Europejskiej. Turcja stara się już od prawie pół wieku o wejście do Unii Europejskiej. Stąd Turcji dano możliwość korzystania z tego programu.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu stara się rozwijać współpracę międzynarodową. Stąd podobnie jak inne uczelnie, duże ośrodki akademickie, poszerzamy krąg uczelni zagranicznych zainteresowanych współpracą z nami. Udało się nam podpisać umowę o współpracy z jedną z największych uczelni w Turcji. Jest to MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNIVERSITESI czyli Uniwersytet im. SITKI KOÇMAN w Muğla. Uniwersytet ten znajduje się w mieście o nazwie Muğla.

Miasto Muğla leży w części zachodniej Turcji nad pięknym, ciepłym Morzem Egejskim. Muğla to blisko 100 tysięczne miasto i wielka, znacząca prowincja o tej samej nazwie mająca 1 mln. osób. Najłatwiej pod względem komunikacji przylecieć do miasta, na lotnisko Bodrum, a stamtąd autobusem do miasta Muğla. Muğla, podobnie jak Bodrum to miasta z wpływami kultury hellenistycznej, greckiej. Widać to na przykładzie tamtejszych zabytków. Obecne miasto Bodrum to dawne znane starożytne miasto Halikarnas.

Miasto Muğla szczyci się swoim wielkim uniwersytetem. Jego początki sięgają 1992 r. Wówczas uczelnia ta liczyła 1 128 studentów. Dzisiaj to ogromny uniwersytet z blisko 40 tysiącami studentów, z wielkim, robiącym wrażenie campusem (2 mln. m. kw.). Uniwersytet ma 18 fakultetów, prawie wszystkie kierunki od humanistyki, przez nauki ścisłe do medycyny. Wśród nich istotną rolę wiodą kierunki filologiczne.

Studenci są bardzo otwarci na poznanie świata. Są niezwykle gościnni, obowiązkowi co dało się zauważyć podczas moich wykładów na tamtejszej uczelni. Kadra akademicka reprezentuje wysoki poziom.

Nawiązanie stosunków z tamtejszą uczelnią było możliwe dzięki staraniom naszego profesora honorowego dr. Matthiasa Gleitze, który wielokrotnie wykładał na uniwersytetach tureckich. Jak również dzięki profesor dr Nevide Akpinar Dellal, która zna, lubi Polskę i zamierza odwiedzić naszą uczelnię, także dzięki docent dr Ayalp Talun Ince. Podczas mojego pobytu w celu podpisania umów o współpracy zainteresowanie naszą uczelnią, jak również Polską wyrażał Dziekan jednego z wydziałów prof. dr Mustafa Volkan Coşkun. Specjalnie gościnnie przyjął mnie Vicegubernator prowincji, Dyrektor ds. Turystyki, Młodzieży i Sportu – Ali Inan.

Turcja to znaczący kraj. Nasze stosunki polsko-tureckie mają swoją długoletnią historię. Stosunki dyplomatyczne liczą 600 lat. Mają swoje trudne, burzliwe dzieje, jak również pozytywne akcenty. Turcja nigdy nie uznała bezprawnych rozbiorów Polski. Na terytorium Turcji przebywał wielki nasz wieszcz, poeta Adam Mickiewicz z zadaniem tworzenia polskich legionów. W Turcji w Polonezkoy jest jedno z największych polskich skupisk.

Tureccy studenci są dumni ze swojej wielkiej uczelni. Gdy doskwiera im gorączka wyjeżdzają do pobliskiego miasta Akyaka i tam zażywają kąpieli w otchłani Morza Egejskiego.

Warto, aby nasi studenci poznali tamtejszy uniwersytet, tamtejszą okolicę i Turcję oraz zaznali uroków Morza Egejskiego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej uczelni w Muğla: http://www.mu.edu.tr