Poznaj nasze kierunki studiów

„PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu umożliwiła mi spełnienie moich marzeń, bo dzięki niej mogłam wziąć udział w programie Erasmus+…” – relacja Iwony Łęckiej

Jako studentka na kierunku Filologia, specjalności Filologia germańska z językiem angielskim, zawsze chciałam wyjechać na studia do Niemiec, aby móc poprawić znajomość języka niemieckiego i odkryć troszkę historii i kultury kraju, którego język jest mi tak bliski. PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu umożliwiła mi spełnienie moich marzeń, bo dzięki niej mogłam wziąć udział w programie Erasmus+ i spędzić rok w uczelni partnerskiej TECHNISCHE UNIVERSITÄT CHEMNITZ w Niemczech.

Studiując w Chemnitz miałam okazję poznać studentów z całego świata, porównać różnice kulturowe, a także radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Z pobytu byłam tak zadowolona, że przedłużyłam pobyt jeszcze o jeden semestr i cały rok akademicki 2015/2016 spędziłam studiując w Chemnitz. Uczelnia partnerska umożliwiła studentom zagranicznym udział w wycieczkach i różnorodnych wyjściach np. do opery czy do Weimaru.

Dzięki programowi Erasmus+ mogłam porównać system nauczania i uczenia się w Polsce oraz za granicą i polepszyć moją znajomość języków obcych, bo z językiem niemieckim miałam kontakt praktycznie cały czas. W Chemnitz poznałam wspaniałych przyjaciół, z którymi cały czas utrzymuję kontakt oraz mojego chłopaka, który jest Niemcem.

W razie problemów zawsze mogłam liczyć na pomoc pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, którzy zawsze chętnie mi pomagali. Uczelnia przez cały rok zapewniła mi stypendium.

Studia na uczelni partnerskiej w Chemnitz pozwoliły mi, nie tylko na poprawę moich zdolności językowych, ale również na usamodzielnienie się i radzenie sobie w różnych sytuacjach, w których jedynym językiem komunikacji był język niemiecki lub język angielski.

Chciałabym bardzo serdecznie zachęcić wszystkich studentów PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu do wzięcia udziału w programie Erasmus+, ponieważ jest to najlepszy sposób na polepszenie języka, poznanie przyjaciół z całego świata i rozwijanie własnych pasji, spełnianie marzeń. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwa, że Uczelnia dała mi możliwość wyjazdu, bo poznałam nie tylko wspaniałych ludzi i inne kultury, ale również samą siebie.

Wyjazd do uczelni zagranicznych jest nie tylko przeznaczony dla osób studiujących filologię, lecz dla wszystkich studentów, ponieważ uczelnie partnerskie oferują różne kierunki studiów.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu za możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus+ oraz wszystkim pracownikom za pomoc.

Iwona Łęcka, studentka III roku
na kierunku Filologia angielska
rok akademicki 2015/2016