
Zwrot stypendium
Warunki zwrotu przyznanego stypendium:
1) nie przestrzeganie warunków zawartej umowy finansowej – zwrot w całości lub w jego części;
2) zakończenie mobilności wcześniej niż uzgodniono w umowie finansowej lub przerwanie pobyt i późniejszego jego kontynuowanie, co zostanie to potwierdzone w zaświadczeniu / certyfikacie wydanym przez instytucję przyjmującą – zwrot części stypendium proporcjonalny do skróconego pobytu lub okresu przerwy -> wyjątek: „siła wyższa”;
3) pobyt krótszy niż minimalny tj.:
- 2 dni robocze mobilności fizycznej, z wyłączeniem czasu podróży (mobilność do kraju UE lub kraju trzeciego stowarzyszonego z programem),
- 5 dni roboczych mobilności fizycznej, z wyłączeniem czasu podróży (mobilność do kraju trzeciego niestowarzyszonego z programem (partnerskiego)),
– zwrot całości -> wyjątek: „siła wyższa”;
4) rezygnacja z mobilności w przypadku wypłacenia stypendium przed jej realizacją – zwrot całości;
5) w przypadku wypłaty kwoty stypendium ponad ustalone limity (w wyniku wprowadzenia Uczelni w błąd lub w wyniku omyłki Uczelni), kwota ta będzie stanowiła świadczenie nienależne – zwrot nienależnego świadczenia.
1. W przypadku konieczności zwrotu przyznanego stypendium, pracownik otrzymuje pisemne zawiadomienie określające wysokość kwoty podlegającej zwrotowi, termin oraz numer rachunku, na który należy dokonać zwrotu.
2. Decyzja w sprawie zwrotu przyznanego stypendium podejmowana jest przez Rektora w porozumieniu z Dyrektorem ds. Ekonomiczno-Finansowych oraz uczelnianym Koordynatorem programu Erasmus+.
„Siła wyższa”:
1. Okoliczność określona jako „siła wyższa” oznacza zaistnienie nieprzewidywalnej sytuacji wyjątkowej lub wydarzenia, będącej poza kontrolą pracownika i niewynikającej z jego błędu lub zaniedbania, uniemożliwiającej zrealizowanie ustalonego programu nauczania/szkolenia.
2. W przypadku zaistnienia „siły wyższej” – pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu uczelnianemu Koordynatorowi programu Erasmus+, który przekazuje tę informację do NA. Po zatwierdzeniu przypadku „siły wyższej” przez NA, pracownik jest uprawniony do zachowania kwoty stypendium odpowiadającej rzeczywistemu czasowi trwania okresu mobilności.
Szczegółowe informacje dot. przyznania stypendium zawarte są w Regulaminie realizacji zagranicznych mobilności edukacyjnych.