Informatyka
studia inżynierskie
Kierunek: INFORMATYKA
Poziom studiów: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne/niestacjonarne
Profil studiów: praktyczny
Instytut prowadzący kierunek: Instytut Nauk Inżynieryjno-Technicznych
Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: inżynier
Film promocyjny:
Opis kierunku:
Informatyka jest kierunkiem niezwykle ciekawym, adresowanym do osób pasjonujących się komputerami i językami programowania. Podczas studiów studenci poznają języki programowania oraz narzędzia informatyczne powszechnie stosowane w różnych firmach i przedsiębiorstwach. Cechą charakterystyczną kształcenia na kierunku Informatyka jest ścisłe powiązanie gruntownej wiedzy teoretycznej z jej nowoczesnymi zastosowaniami. Absolwent jest nie tylko inżynierem informatykiem, który posiada wiedzę i umiejętności techniczne w zakresie obsługi sprzętu informatycznego i oprogramowania, czyli potrafiącym użytkować systemy komputerowe w rutynowych zastosowaniach, ale również twórczym projektantem efektywnych rozwiązań w sytuacjach niekonwencjonalnych, wymagających interdyscyplinarnego spojrzenia i myślenia algorytmicznego.
Wybrane przedmioty:
- Podstawy publikacji elektronicznych / wstęp do programowania
- Algebra liniowa
- Analiza i modelowanie systemów
- Programowanie w języku C++
- Technologie sieciowe I
- Technologie Web i Java
Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada kwalifikacje niezbędne do podjęcia twórczej działalności inżynierskiej w zakresie systemów informatycznych zarówno w fazie ich projektowania, jak i eksploatacji. Ogólne przygotowanie teoretyczne uzyskane w czasie studiów pozwala na rozwiązywanie problemów i ich algorytmizację, a następnie efektywną implementację programową. Przygotowanie w zakresie przedmiotów inżynierskich ułatwia eksploatację systemów informatycznych zarówno w warstwie sprzętowej, jak i oprogramowania. Wszechstronne przygotowanie w zakresie różnych języków programowania oraz innych narzędzi informatycznych daje kwalifikacje do pracy w specjalistycznych firmach informatycznych, lecz również w przedsiębiorstwach o różnych profilach produkcji, a także w administracji i w gałęziach gospodarki korzystających z szeroko pojętej technologii IT.
Wymagania rekrutacyjne:
Nowa matura i stara matura: liczba punktów uzyskanych z egzaminu z matematyki albo informatyki albo fizyki oraz z dowolnie wybranego przez kandydata przedmiotu zdawanego na egzaminie pisemnym.