Pielęgniarstwo studia licencjackie
Kierunek: PIELĘGNIARSTWO
Poziom studiów: Studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Profil studiów: praktyczny
Instytut prowadzący kierunek: Instytut Nauk o Zdrowiu
Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: licencjat pielęgniarstwa
Filmy promocyjne:
SPOSÓB ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA – WYMAGANIA OGÓLNE:
- Standard kształcenia: Realizacja studiów na postawie bieżącego Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.
- Obszar kształcenia: nauk medycznych i nauk o zdrowiu
- Dziedzina: nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Dyscyplina: nauki o zdrowiu jako dyscyplina wiodąca
- Profil kształcenia: praktyczny (program studiów obejmuje zajęcia lub grupy zajęć kształtujące umiejętności praktyczne, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów)
- Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 6 semestrów.
- Liczba godzin zajęć: w tym praktyk zawodowych, nie może być mniejsza niż 4720
- Liczba punktów ECTS: konieczna do ukończenia studiów pierwszego stopnia nie może być mniejsza niż 180 punktów.
REALIOZWANE MODUŁY
- NAUKI PODSTAWOWE
- NAUKI SPOŁECZNE I HUMANISTYCZNE
- NAUKI W ZAKRESIE PODSTAW OPIEKI PIELĘGNIARSKIEJ
- NAUKI W ZAKRESIE OPIEKI SPECJALISTYCZNEJ
WYBRANE PRZEDMIOTY
- Podstawy pielęgniarstwa
- Etyka zawodu pielęgniarki/rza
- Choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne
- Chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne
- Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne
- Pielęgniarstwo opieki długoterminowej
- Geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne
- Anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia
- Podstawowa opieka zdrowotna
- Badania naukowe w pielęgniarstwie
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów zawodowych pierwszego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo jest przygotowany do samodzielnego pełnienia roli zawodowej, pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno–opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno –hospicyjnej oraz domach opieki społecznej.
Absolwent jest przygotowany do: świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią przez: rozpoznawanie potrzeb jednostki, grupy lub zbiorowości oraz określenie zasobów niezbędnych i dostępnych do ich zaspokojenia, planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej, z uwzględnieniem metody procesu pielęgnowania i priorytetów opieki, wykonywanie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomocy jednostce, rodzinie w osiąganiu zdrowia i niezależności w chorobie lub niepełnosprawności przez zapewnienie udziału we wszystkich formach opieki i samoopieki, przestrzeganie zasad etyki zawodowej, współpracę z profesjonalistami dla zapewnienia całościowej opieki jednostce i rodzinie, organizowanie i podtrzymywanie bezpiecznego środowiska opieki i pracy, dokumentowanie wszystkich etapów procesu pielęgnowania i wykorzystywanie tych informacji do oceny świadczonej opieki; promocji i edukacji zdrowotnej przez: ocenę indywidualnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do zachowania i przywracania zdrowia, wspieranie jednostki, rodziny i grupy społecznej w prowadzeniu zdrowego stylu życia, uczenie jednostki, rodziny, grupy społecznej zachowania i przywracania zdrowia, uczestniczenie w zdrowotnych kampaniach edukacyjnych; działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej przez: współpracę z jednostką, rodziną i innymi uczestnikami zespołu w planowaniu i realizowaniu usług zdrowotnych, współpracę z innymi uczestnikami zespołu na rzecz zachowania bezpiecznego środowiska opieki i pracy zespołowej, komunikowania się z pacjentem, jego rodziną oraz z innymi uczestnikami zespołu; rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych przez: stosowanie w praktyce aktualnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, społecznych, teorii pielęgniarstwa, regulacji prawnych zawodu i opieki zdrowotnej, wdrażanie uznanych wyników badań naukowych do opieki pielęgniarskiej, uczestniczenie w badaniach naukowych w celu poszerzenia wiedzy pielęgniarskiej.
Warunki rekrutacji:
Nowa matura i stara matura: liczba punktów uzyskanych z egzaminu z dwóch dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów zdawanych na egzaminie pisemnym.
Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek PIELĘGNIARSTWO, obejmie także: – ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Na kierunek PIELĘGNIARSTWO – niezbędny jest taki stan zdrowia kandydata, który nie wyklucza wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza i pokrewnych; kandydat ma obowiązek przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że stan zdrowia kandydata (w tym zdrowia psychicznego) nie wyklucza wykonywania tych zawodów.
Opis zawodu: Pielęgniarka/arz
Pielęgniarka/arz jest pracownikiem systemu ochrony zdrowia, udzielającym świadczeń zdrowotnych osobom zdrowym, chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, młodzieży oraz ich rodzinom, w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych, w środowisku szkolnym, w środowisku pracy, w opiece domowej. Pielęgniarka/arz sprawuje bezpośrednią opiekę medyczną nad pacjentem, podejmuje samodzielne działania w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej, a także asystuje lekarzowi w czasie zabiegów czy operacji.
Pielęgniarka/arz udziela świadczeń pielęgnacyjnych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. Wykonuje działania wymagające umiejętności obserwacji, rzetelnej oceny stanu chorego oraz podejmowania decyzji w trakcie sprawowania opieki medycznej nad pacjentem. Rozpoznaje potrzeby zdrowotne i problemy pielęgnacyjne pacjentów. Planuje i realizuje świadczenia pielęgniarskie według indywidualnego planu opieki.
Praca w zawodzie pielęgniarka/arz ma charakter zarówno umysłowy, jak i fizyczny. Pielęgniarka/arz wykorzystuje narzędzia, techniki i procedury właściwe dla sprawowania opieki nad pacjentem.
Do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarka/arz wymagane jest posiadanie wykształcenia wyższego co najmniej I stopnia. Przez pracodawców preferowane jest posiadanie tytułu magistra pielęgniarstwa.
Do wykonywania zawodu pielęgniarka/arz niezbędne jest posiadanie prawa wykonywania zawodu, wydawanego przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, na terenie której pielęgniarka/arz wykonuje zawód. Osobie posiadającej prawo wykonywania zawodu przysługuje prawo posługiwania się tytułem zawodowym „pielęgniarka” albo „pielęgniarz”.
System kształcenia pielęgniarek/arzy przewiduje edukację w ramach kursów specjalistycznych, kwalifikacyjnych bądź specjalizacji w określonej dziedzinie pielęgniarstwa.
Pielęgniarka/arz ma obowiązek podnoszenia oraz aktualizowania wiedzy i umiejętności, poprzez różne formy kształcenia podyplomowego, uczestnicząc w szkoleniach specjalizacyjnych, kursach kwalifikacyjnych, kursach specjalistycznych oraz kursach dokształcających.
Pielęgniarka/arz może awansować na stanowisko:
- pielęgniarki/rza koordynującej/cego lub oddziałowej/ego, nadzorując pracę zespołu pracowników (po nabyciu niezbędnego doświadczenia zawodowego),
- przełożonej pielęgniarek/arzy, naczelnej/ego pielęgniarki/arza lub dyrektor/a do spraw pielęgniarstwa i organizacji opieki (zależnie od posiadanego stażu pracy oraz kwalifikacji zawodowych).
Praca na stanowiskach kierowniczych wymaga od pielęgniarki/arza poszerzenia kompetencji o zagadnienia związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi bądź zarządzaniem w placówkach ochrony zdrowia.
Kompetencje w zawodzie pielęgniarka/arz potwierdza:
- dyplom ukończenia studiów pielęgniarskich,
- prawo wykonywania zawodu, wydawane przez Okręgowe Rady Pielęgniarek i Położnych.
Każdy ukończony pozytywnym wynikiem kurs z różnych dziedzin pielęgniarstwa lub specjalizacja pielęgniarska oraz zdobyte tytuły naukowe w pielęgniarstwie potwierdzane są przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych wpisem do prawa wykonywania zawodu.
Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl
oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl