Poznaj nasze kierunki studiów

Ratownictwo medyczne studia licencjackie

Plakat promujący Małopolską Uczelnię Państwową, przedstawiający zdjęcia budynków uczelni i promujący kierunek Ratownictwo Medyczne w ramach Instytutu Nauk o Zdrowiu.Kierunek:              RATOWNICTWO MEDYCZNE

Poziom studiów: Studia pierwszego stopnia

Forma studiów:   stacjonarna i niestacjonarna

Profil studiów:     praktyczny

 

Instytut prowadzący kierunek: Instytut Nauk o Zdrowiu

Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów:  licencjat

 

 

 


 

Filmy promocyjne:


SPOSÓB ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA – WYMAGANIA OGÓLNE:Zbliżenie na ratownika medycznego w jasnopomarańczowym ubraniu przygotowującego linię infuzyjną, reprezentujące praktyczne umiejętności zdobywane w trakcie szkolenia ratowniczego.

  1. Standard kształcenia: Realizacja studiów na postawie bieżącego Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.
  2. Obszar kształcenia: nauk medycznych i nauk o zdrowiu
  3. Dziedzina: nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Dyscyplina: nauki o zdrowiu,  nauki medyczne jako dyscyplina wiodąca 
  4. Profil kształcenia: praktyczny (program studiów obejmuje zajęcia lub grupy zajęć kształtujące umiejętności praktyczne, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów)
  5. Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 6 semestrów.
  6. Liczba godzin zajęć: w  tym  praktyk  zawodowych,  nie  może  być  mniejsza  niż
  7. Liczba punktów ECTS: konieczna do ukończenia studiów pierwszego stopnia nie może być mniejsza niż 180 punktów.

REALIZOWANE MODUŁY:

A. Nauki podstawowe
B. Nauki behawioralne
C. Nauki kliniczne
D. Praktyki zawodowe


WYBRANE PRZEDMIOTY

  1. Medycyna ratunkowa
  2. Etyka zawodowa ratownika medycznego
  3. Medyczne czynności ratunkowe
  4. Procedury ratunkowe przedszpitalne i wewnątrzszpitalne
  5. Medycyna sądowa
  6. Ratownictwo medyczne w klęskach żywiołowych lub Ratownictwo wodne
  7. Organizacja systemu ratownictwa medycznego lub Logistyka i zarządzanie kryzysoweKolaż zdjęć przedstawiający praktyczne aspekty kształcenia ratowników medycznych, gdzie studenci ćwiczą zabiegi ratunkowe, takie jak RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa), oraz przygotowują sprzęt ratunkowy w karetce.

Sylwetka absolwenta:

Absolwent jest przygotowany do pracy: w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych oraz ośrodkach nauczających; w Centrum Powiadamiania Ratunkowego szczebla powiatowego i regionalnego; w powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego; w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego; w charakterze instruktora pierwszej pomocy w: szkołach, jednostkach straży pożarnej, służbach ratowniczych i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości; służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach przemysłowych oraz w charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczeniu imprez masowych.


Zdjęcie grupowe absolwentów kierunku Ratownictwo Medyczne na Małopolskiej Uczelni Państwowej, pozujących w togach przed budynkiem uczelni.

 

Warunki rekrutacji:

Nowa matura i stara matura: Podstawą ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia na kierunek ratownictwo medyczne jest posiadanie świadectwa dojrzałości.

Listę przyjętych osób ustala się w oparciu o listę rankingową. Podstawą sporządzenia listy rankingowej są punkty. O przyjęciu decyduje liczba punktów uzyskanych z egzaminów z dwóch dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów zdawanych na egzaminie pisemnym.

Ponadto, zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotu biologia, będzie premiowane w postępowaniu kwalifikacyjnym + 10 punktów doliczonych do ogółu wszystkich punktów za zdane egzaminy.

Kandydat powinien:
– posiadać podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej;
– posiadać dobrą sprawność fizyczną, mieć predyspozycje do pracy w zespole oraz umiejętność pracy w sytuacjach stresujących, nagłych;
– cechować się stanowczością i umiejętnością podejmowania decyzji;
– być świadomy, iż priorytetem w jego pracy będzie niesienie pomocy każdej potrzebującej osobie.

Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek Ratownictwo medyczne, obejmie także opinię lekarza medycyny pracy dotyczącą stanu zdrowia kandydata/kandydatki potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim. Kandydat/kandydatka ma obowiązek przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że stan zdrowia nie wyklucza wykonywania zawodu ratownika medycznego.


Kolaż przedstawiający studentów ratownictwa medycznego biorących udział w praktycznych ćwiczeniach, w tym naukę pierwszej pomocy dla dzieci, demonstrację technik ratownictwa oraz interakcje z członkami społeczności w ramach zajęć edukacyjnych.

Opis zawodu: Ratownik medyczny

Ratownik medyczny jest osobą wykonującą zawód medyczny, uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej. Udziela szybkiej i sprawnej pomocy o charakterze ratowniczym w nagłych stanach w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego, wypadkach i katastrofach przy użyciu sprzętu ochrony osobistej, ratownictwa technicznego i medycznego.

Pracuje w zespołach państwowego ratownictwa medycznego, na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w wojsku, straży pożarnej, straży przemysłowej czy firmach świadczących przewozy medyczne. A dodatkowo np. podczas wydarzeń sportowych czy imprez masowych, jako członek zespołu zabezpieczenia medycznego.

Ratownik medyczny może także prowadzić kursy, szkolenia i pokazy z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych.

Ratownik medyczny wykonuje pracę polegającą na:

  • ocenie miejsca zdarzenia pod kątem ewentualnych zagrożeń,
  • komunikowaniu się z pacjentem, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej,
  • ocenie parametrów życiowych pacjenta,
  • wykonywaniu medycznych czynności i zabiegów ratowniczych w stanach zagrożenia życia, z uwzględnieniem ich specyfiki i właściwej kolejności postępowania,
  • opiece nad pacjentem w trakcie transportu medycznego (w karetce),
  • prawidłowym przeprowadzaniu wywiadu dyspozytorskiego 22 i instruktażu ratowniczego 8 dostępnymi środkami łączności,
  • prowadzeniu i gromadzeniu dokumentacji udzielonej pomocy, sprawozdań o stanie zdrowia, doznanych obrażeniach, zastosowanych zabiegach i czynnościach ratowniczych (karty informacyjne, wypadkowe, transportowe, książka zgłaszania wezwań, książka raportów).

Ratownik medyczny stosuje metody, techniki, procedury i sposoby związane z:

  • przekazywaniem pacjentów personelowi ambulatoriów, izb przyjęć i innych jednostek (z wypełnianiem odpowiedniej dokumentacji),
  • podejmowaniem działań z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej (m in. przywracanie drożności dróg oddechowych metodami bezprzyrządowymi i przyrządowymi, resuscytacja krążeniowo-oddechowa)
  • podejmowaniem prawidłowego postępowania przeciwwstrząsowego, w tym postępowania w urazach ciała (tamowanie krwotoków, unieruchamianie i zabezpieczanie złamań),
  • ustalaniem wskazań co do kolejności leczenia i transportu pacjentów oraz podejmowania zleconego przez kierownika zespołu optymalnego postępowania ratowniczego, chroniącego zdrowie, życie poszkodowanych i transportowanych osób,
  • posługiwaniem się sprzętem ochrony osobistej (aparaty oddechowe, ubrania ochronne zabezpieczające przed wysoką temperaturą, kwasami, ługami, gazami) i medycznym (aparaty zapewniające drożność dróg oddechowych, urządzenia do elektroterapii i tlenoterapii, urządzenia do unieruchamiania i transportu chorych w zakresie niezbędnym dla udzielenia pomocy zagrożonym utratą życia, poszkodowanym i transportowanym),
  • zapobieganiem zakażeniom przez stosowanie zasad aseptyki i antyseptyki,
  • przeprowadzaniem kontroli leków, materiałów opatrunkowych, środków i sprzętu ratowniczego, które stanowią wyposażenie zespołu lub oddziału.

Zawód ratownik medyczny może wykonywać osoba, która ukończyła studia wyższe I stopnia na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne.

Ratownik medyczny ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego poprzez korzystanie z różnych form kształcenia.

Po 5 latach pracy na stanowisku ratownika medycznego można zostać starszym ratownikiem medycznym.

W ciągu okresu rozliczeniowego (5 lat) ratownik medyczny zobowiązany jest zdobyć 200 punktów edukacyjnych. Rozliczenie z punktów edukacyjnych odbywa się w Wydziale Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego na terenie województwa, w którym ratownik medyczny zamieszkuje lub wykonuje zawód.

 

Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl

oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl

 

Kolaż zdjęć pokazujący zaawansowane szkolenie symulacyjne dla studentów ratownictwa medycznego, koncentrujący się na opiece pourazowej i reakcjach w nagłych wypadkach, z realistycznym makijażem symulującym poważne obrażenia.  Kolaż zdjęć ukazujący studentów uczestniczących w treningu ratownictwa wodnego. Na zdjęciach widać studentów na łodzi ratunkowej oraz podczas ćwiczeń z użyciem sprzętu ratowniczego w plenerze.