
WYCHOWANIE FIZYCZNE (studia licencjackie)
Kierunek: WYCHOWANIE FIZYCZNE
Poziom studiów: Studia pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarna
Profil studiów: praktyczny
Oferowane moduły: Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych
Instruktor rekreacji
Instruktor hokeja na lodzie
Instytut prowadzący kierunek: Instytut Nauk o Zdrowiu
Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: licencjat
Film promocyjny:
SPOSÓB ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA – WYMAGANIA OGÓLNE
Dziedzina: nauk medycznych i nauk o zdrowiu
Dyscyplina naukowa: nauki o zdrowiu, nauki o kulturze fizycznej, jako dyscyplina wiodąca
Profil kształcenia: praktyczny (program studiów obejmuje zajęcia lub grupy zajęć kształtujące umiejętności praktyczne, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów)
Studia pierwszego stopnia trwają: 6 semestrów.
Liczba godzin zajęć: od 2024/2025: 2285 oraz 960 godzin praktyk zawodowych.
Moduły, które mogą być realizowane po wyborze studentów:
- Instruktor rekreacji
- Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych
- Instruktor hokeja na lodzie.
Sylwetka absolwenta
Absolwent jest częściowo przygotowany do podjęcia pracy w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela; a także jest w pełni przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej, zgodnie z warunkami uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w określonych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oraz jako specjalisty zarządzania w zakresie kultury fizycznej oraz organizatora imprez sportowo-rekreacyjnych. Absolwent jest przygotowany do realizacji aspektów zawodowych w sporcie powszechnym i sporcie kwalifikowanym, rekreacji, turystyce i rehabilitacji sportowej. Absolwent nabywa wiedzę i umiejętności, które może wykorzystać w pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych, po uzupełnieniu pełnego wykształcenia o studia drugiego stopnia na tym kierunku, umożliwiającym zdobycie
efektów uczenia się zgodnych ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Studia pierwszego stopnia na kierunku Wychowanie Fizyczne zapewniają studentom szeroką gamę przedmiotów kierunkowych, a także przedmiotów do wyboru. Zakładany profil praktyczny uwzględnia potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy. W programie studiów przewidziane są praktyki zawodowe takie jak: Praktyka psychologiczno – pedagogiczna, Praktyka asystencka, Praktyka pedagogiczna w szkole podstawowej, Praktyka pedagogiczna w szkole ponadpodstawowej oraz formy następujących praktyk do wyboru: Praktyka kolonijna, Praktyka półkolonijna, Praktyki w klubach sportowych, klubach fitness i pływalni. Dodatkowo w ramach modułów specjalnościowych przewidziane są następujące formy praktyk: Praktyka w jednostce służb mundurowych, Praktyka w ośrodkach turystyczno-rekreacyjnych oraz Praktyka instruktorska w hokeju na lodzie.
Absolwent studiów uzyskuje tytuł licencjata wychowania fizycznego.
Wybrane przedmioty:
- Biologiczny rozwój człowieka
- Metodyka wychowania fizycznego
- Obóz szkoleniowy
- Antropomotoryka
- Metody oceny postawy ciała
w ramach wybranego modułu:
* Wychowanie Fizyczne w służbach mundurowych:
- Judo z elementami jujitsu
- Terenoznawstwo
- Samoobrona i stosowanie siły jako środka przymusu bezpośredniego
* Instruktor rekreacji:
- Rekreacja zdrowotna (fitness, aqua aerobic)
- Podstawy teorii i metodyki rekreacji
- Indywidualne formy rekreacji (boot camp)
*Instruktor hokeja na lodzie:
- Teoria i metodyka gry w hokeja
- Projektowanie systemów treningowych
- Dydaktyka hokeja na lodzie
Wychowanie Fizyczne w Służbach Mundurowych 
Absolwent posiada przygotowanie do podjęcia studiów II stopnia i pracy w instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej, zgodnie z warunkami uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w określonych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oraz w jednostkach służb mundurowych na stanowisku instruktora wychowania fizycznego i sportu. Absolwent przygotowany do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w służbach mundurowych, z uwzględnieniem specyfiki wysiłków podejmowanych w warunkach terenowych lub nietypowych.
Instruktor rekreacji
Absolwent posiada przygotowanie do podjęcia studiów II stopnia i pracy w instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej, zgodnie z warunkami uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w rekreacji fizycznej.
Ukończenie modułu umożliwia uzyskanie uprawnień instruktora rekreacji, przygotowanie do pracy w instytucjach realizujących zadania sportu powszechnego, rekreacji i turystyki kwalifikowanej.
Instruktor hokeja na lodzie
Absolwent posiada przygotowanie do podjęcia studiów II stopnia i pracy w instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej, zgodnie z warunkami uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w rekreacji fizycznej oraz instytucji realizujących zadania sportu dziecięcego, młodzieżowego i kwalifikowanego. Ukończenie modułu umożliwia uzyskanie uprawnień instruktora hokeja, przygotowanie do pracy w instytucjach realizujących zadania sportu powszechnego, rekreacji związanej z jazdą na łyżwach.
Warunki rekrutacji:
Nowa matura i stara matura: liczba punktów uzyskanych z egzaminu z dwóch dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów zdawanych na egzaminie pisemnym.
Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek WYCHOWANIE FIZYCZNE, obejmie także: – ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy.
Na kierunek WYCHOWANIE FIZYCZNE – niezbędny jest taki stan zdrowia kandydata, który nie wyklucza wykonywania wzmożonego wysiłku fizycznego; kandydat ma obowiązek przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że stan zdrowia kandydata nie wyklucza wykonywania wzmożonych czynności fizycznych.