Poznaj nasze kierunki studiów

PIELĘGNIARSTWO (studia magisterskie)

Kierunek:                 PIELĘGNIARSTWO

Poziom studiów:   Studia drugiego stopnia

Forma studiów:     stacjonarna i niestacjonarna

Profil studiów:       praktyczny

 

Instytut prowadzący kierunek: Instytut Nauk o Zdrowiu

Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów:  magister pielęgniarstwa


Film promocyjny:


SPOSÓB ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA – WYMAGANIA OGÓLNE:Młoda kobieta, pielęgniarka, skupiona na przygotowywaniu zastrzyku, trzymając w dłoni strzykawkę z lekiem.

  1. Standard kształcenia: Realizacja studiów na postawie bieżącego Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.
  2. Obszar kształcenia: nauk medycznych i nauk o zdrowiu
  3. Dziedzina: nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Dyscyplina: nauki o zdrowiu, nauki medyczne jako dyscyplina wiodąca
  4. Profil kształcenia: praktyczny (program studiów obejmuje zajęcia lub grupy zajęć kształtujące umiejętności praktyczne, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów)
  5. Studia drugiego stopnia: trwają 4 semestry
  6. Liczba godzin zajęć: w  tym  praktyk  zawodowych,  nie  może  być  mniejsza  niż 1300 godzin
  7. Liczba punktów ECTS: konieczna do ukończenia studiów drugiego stopnia nie może być mniejsza niż 120 punktów

 

REALIZOWANE MODUŁY

  1. NAUKI SPOŁECZNE   I   HUMANISTYCZNE
  2. ZAAWANSOWANA PRAKTYKA PIELĘGNIARSKA
  3. BADANIA NAUKOWE  I  ROZWÓJ  PIELĘGNIARSTWA

Program studiów stanowi uzupełnienie i pogłębienie wiedzy i umiejętności uzyskanych w programie studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Absolwent jest przygotowany do opieki nad pacjentem po zabiegach endoskopowych, z chorobą przewlekłą, w tym edukacji, kierowania na badania diagnostyczne, ordynowania leków i wystawianie zleceń na wyroby medyczne. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej działalności naukowej oraz do realizacji procesu kształcenia ze studentami w zakresie wybranych przedmiotów nauk o zdrowiu.


WYBRANE PRZEDMIOTY

  1. Zarządzanie w pielęgniarstwie
  2. Dydaktyka medyczna
  3. Pielęgniarstwo wielokulturowe
  4. Farmakologia i ordynowanie produktów leczniczych
  5. Informacja naukowa
  6. Pielęgniarstwo w perspektywie międzynarodowej
  7. Wentylacja mechaniczna długoterminowa w opiece stacjonarnej i domowe
  8. Rany przewlekłe i przetoki
  9. Badania naukowe w pielęgniarstwie

 


Sylwetka absolwenta:

Osiągnięcie efektów kształcenia określonych w standardzie daje możliwość: świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią, promocji i edukacji zdrowotnej, działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej, rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych. Absolwent jest przygotowany do pracy w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, np. w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, domach pomocy społecznej oraz placówkach świadczących opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku. Może pracować także w administracji państwowej i samorządowej oraz w szkolnictwie i prowadzić własną działalność. Absolwent ma ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).


Warunki rekrutacji:

Podstawą ubiegania się o przyjęcie jest posiadanie dyplomu licencjata pielęgniarstwa. Listę przyjętych ustala się w oparciu o listę rankingową. O przyjęciu decyduje ocena na dyplomie. W przypadku dużej liczby kandydatów skutkującej przekroczeniem limitu miejsc, dodatkowym kryterium będzie średnia ocen z przebiegu studiów.

Postępowanie kwalifikacyjne, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na  kierunek PIELĘGNIARSTWO obejmie także: – ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy.

Na kierunek PIELĘGNIARSTWO – niezbędny jest taki stan zdrowia kandydata, który nie wyklucza wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza i pokrewnych; kandydat ma obowiązek przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że stan zdrowia kandydata (w tym zdrowia psychicznego) nie wyklucza wykonywania tych zawodów.