
Osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnością
Akademickie Centrum Wsparcia Osób
ze Szczególnymi Potrzebami
pok. 1.14, budynek Collegium Primum
pn.- pt. 10.00 – 14.00
tel. (33) 842 98 23
e-mail: stypendium@uczelniaoswiecim.edu.pl
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów ze Szczególnymi Potrzebami
dr Jadwiga Oleksy
(Instytut Nauk Humanistycznych i Społecznych)
pok. 1.14, budynek Collegium Primum
e-mail: jadwiga.oleksy@mup.edu.pl
Konsultacje w sprawach studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:
osoby z niepełnosprawnością lub żyjące w rodzinach, w których funkcjonuje osoba z niepełnosprawnością, generują specyficzne potrzeby związane z kontynuowaniem i pogłębianiem swojej nauki. Potrzeby te wynikają z konieczności ograniczenia barier lub stworzenia specjalnych warunków do swobodnego korzystania z ofert edukacyjnych. Dlatego określono je jako specjalne potrzeby edukacyjne.
Dyżury Pełnomocnika Rektora ds. Studentów ze Szczególnymi Potrzebami (w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024):
pok. 1.14, budynek Collegium Primum – w każdy czwartek w godzinach 10:45 – 11:45
Zarządzenie 84-2023 ws. powołania Komisji ds. Studentów Niepełnosprawnych
Zarządzenie_nr_6_na_2024__dot._Konsultantów_Edukacyjnych
Wsparcie dla studentów ze szczególnymi potrzebami:
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu finansuje z dotacji budżetowej działania, których celem jest stwarzanie studentom ze szczególnymi potrzebami, w tym będącym osobami z niepełnosprawnościami, warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia. Wsparcie jest udzielane wyłącznie w formie niepieniężnej, w postaci świadczenia określonych usług na rzecz studentów ze szczególnymi potrzebami.
Osobą ze szczególnymi potrzebami jest człowiek, który ma długotrwale naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną albo intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać mu pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami. Osobami ze szczególnymi potrzebami są ludzie posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie odpowiednie, jak również osoby nieposiadające orzeczenia, między innymi: osoby chorujące przewlekle, osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, osoby ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, osoby w spektrum autyzmu. Długotrwałość naruszania sprawności rozumiana jest adekwatnie do procesu kształcenia, prowadzonych badan naukowych, itp. Okres naruszania sprawności obejmuje również przewidywany czas tego naruszenia.
Szczegółowe zasady wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami określone zostały w Regulaminie przyznawania wsparcia oraz wydatkowania dotacji na zadania związane ze stwarzaniem studentom, będącymi osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym osobami z niepełnosprawnościami, warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, kształcenia na studiach oraz prowadzenia działalności naukowej w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
- Zarządzenie_nr_5_na_2024_dot._Regulaminu_wsparcia_osób_ze_szczególnymi_potrzebami
- Regulamin przyznawania wsparcia studentom ze szczególnymi potrzebami
- Załącznik nr 1 – Wniosek studenta o przyznanie wsparcia
- Załącznik nr 2 – Wniosek Pełnomocnika o celowe wydatkowanie dotacji
- Załącznik nr 3 – Zgłoszenie na asystenta osoby z niepełnosprawnościami
- Załącznik nr 4 – Miesięczna ewidencja świadczonych usług asystencji
- Załącznik nr 5 – Umowa wypożyczenia sprzętu
- Załącznik nr 6 – Protokół zdawczo-odbiorczy
Uczelnia przyjazna studentom ze szczególnymi potrzebami:
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu dba o każdego studenta. Stara się nie tylko o wysoki poziom kształcenia, dogodne warunki nauki, ale również o techniczne ułatwienia dla osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do nauki.
Wszystkie obiekty Uczelni są przystosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Są to m.in. wydzielone i oznaczone miejsca parkingowe, odpowiednio przystosowane korytarze, nowoczesne sanitariaty i windy umożliwiające przemieszczanie się między piętrami. W Bibliotece zorganizowano specjalne stanowisko komputerowe z odpowiednim oprzyrządowaniem dla osób niedowidzących (pomieszczenie przygotowane do indywidualnej pracy).
Uczelnia podejmuje rozmaite działania, mające na celu wyrównanie szans edukacyjnych osób ze szczególnymi potrzebami. Działania te obejmują m.in.:
• zmiany uregulowań prawnych,
• wsparcie finansowe (stypendia dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi),
• pomoc Pełnomocnika Rektora ds. Studentów ze Szczególnymi Potrzebami przy rozwiązywaniu indywidualnych problemów osób ze szczególnymi potrzebami,
• wsparcie Konsultantów Edukacyjnych,
• zakup sprzętu i oprogramowania specjalistycznego, ułatwiającego edukację osobom z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi,
• udział w konferencjach, szkoleniach i kursach o tematyce poruszającej problemy i sprawy osób ze szczególnymi potrzebami.