Poznaj nasze kierunki studiów

Symulacja – doskonałość dydaktyczna oraz nowoczesne technologie w kształceniu praktycznym studentów

Data utworzenia: 8 maja 2023r.

Symulacja – doskonałość dydaktyczna oraz  nowoczesne technologie  w kształceniu praktycznym studentów

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w budynkach Collegium Inventorum oraz Collegium sub Horologio Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa zatytułowana: „Symulacja – doskonałość dydaktyczna oraz nowoczesne technologie w kształceniu praktycznym studentów”. Honorowy Patronat nad obradami objęli JM Rektor dr Sonia Grychtoł, prof. MUP oraz Prezydent Miasta Oświęcim Pan Janusz Chwierut.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 osób reprezentujących liczne jednostki, zajmujące się edukacją studentów na kierunkach medycznych. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z ośrodków akademickich m.in. z Katowic, Zabrza, Opola, Kielc, Krosna czy Bydgoszczy.

 

Konferencja, każdego dnia, była podzielona na 2 panele. Wykład inauguracyjny wygłoszony przez dr hab. Iwonę Dronię, adiunkta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotyczył charakterystyki aktualnych studentów – tzw. pokolenia „Z” oraz wyzwań związanych z cechami tego pokolenia.

Pierwszy dzień obrad obfitował w wystąpienia dotyczące pracy nauczyciela akademickiego wykorzystującego metodę symulacji medycznej. W drugiej części oddano głos technikom symulacji, by mogli przybliżyć specyfikę swojej pracy, techniki przygotowania symulacji i narzędzia w niej wykorzystywane. Pomiędzy panelami wykładowcy z MUP Oświęcim mgr Katarzyna Stawicka i dr n med. Piotr Surmiak prezentowali praktyczny aspekt tej metody, przedstawiając pokaz symulacji porodu nagłego i opiekę neonatologiczną. Warsztaty, prowadzone w małych grupach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Dla wielu zaskoczeniem okazała się prezentacja pacjenta symulowanego w zakresie moulage, w której pani Kinga Losiak-Lisowska z SUM Katowice w sposób realistyczny ucharakteryzowała oparzenia klatki piersiowej i twarzy górnika.

Charakteryzację poprzedzała scenka przywozu poszkodowanego z wypadku, z efektami dźwiękowymi wybuchu oraz syrenami ambulansu.

 

Pierwszy dzień obrad zakończył się uroczystą kolacją, gdzie w bardzo miłej, nieformalnej atmosferze toczyły się kuluarowe dyskusje powiązane z tematem konferencji.

Drugi dzień obrad to pogłębienie tematyki symulacji – zarówno w aspekcie praktycznym, jaki i teoretycznym. Poranne sesje dotyczyły omówienia przygotowanych symulacji z udziałem wykładowców i studentów MUP oraz wskazania jej etapów z ich charakterystyką. Kolejne wystąpienia zostały wzbogacone o pokazowe stacje egzaminacyjne i odnosiły się do przygotowania i przeprowadzenia egzaminu OSCE.

Ostatnia część konferencji to wymiana myśli i doświadczeń osób zarządzających, odpowiedzialnych za rozwój i wykorzystywanie możliwości Centrów Symulacji Medycznej. Możliwość podzielenia się rozwiązaniami i pomysłami spowodowała niezwykle przyjazną atmosferę, która pozostała z uczestnikami aż do zamknięcia obrad.

Gości pożegnała i równocześnie zaprosiła na kolejną Konferencję dr Wiesława Kołodziej – dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu MUP, która czujnym okiem koordynowała całość wydarzenia.

Z organizatorami współdziałali partnerzy konferencji: firma Laerdal Medical Poland oraz Simedu Sp. z o.o. prezentujący ciekawe stanowiska wystawiennicze.

Mamy nadzieję, że to spotkanie zapoczątkowało cykl konferencji związanych tematycznie z symulacją medyczną, jako metodą pracy nauczyciela akademickiego odbywających się Instytucie Nauk o Zdrowiu MUP w Oświęcimiu.

(Autorzy: mgr Joanna Noga, dr Wiesława Kołodziej).