Poznaj nasze kierunki studiów

Tegoroczny absolwent naszej uczelni Piotr Bąk debiutuje w roli autora książki o Arkadiuszu Gołasiu

Data utworzenia: 19 września 2017r.

Tegoroczny absolwent naszej uczelni Piotr Bąk debiutuje w roli autora książki o Arkadiuszu Gołasiu

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych im. Jana Karskiego na kierunku Politologia Piotr Bąk debiutuje w roli autora książki o Arkadiuszu Gołasiu. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji na temat książki.

Był wielką nadzieją polskiej siatkówki. Pochodził z generacji, która odnosiła sukcesy w Europie i na świecie. Jemu nie dane było tego doświadczyć. Arkadiusz Gołaś zginął w wypadku samochodowym 16 września 2005 roku. Piotr Bąk zadbał o to, by pamięć o tym sportowcu nigdy się nie zatarła. Za zgodą rodziny i we współpracy z bliskimi oraz ludźmi, którzy dobrze znali siatkarza, napisał książkę „Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż”. Premiera 8 listopada nakładem Wydawnictwa SQN.

Biografia Arkadiusza Gołasia ukaże się 8 listopada!

W sobotę minie dokładnie 12 lat od tragicznej śmierci jednego z najbardziej utalentowanych polskich siatkarzy. Arkadiusz Gołaś zginął na autostradzie w Austrii. Wraz z żoną jechał do Włoch, do klubu Lube Banca Macerata, w którym miał rozpocząć kolejny rozdział błyskotliwej kariery. Dwa miesiące wcześniej para wzięła ślub, a kilka dni wcześniej siatkarz wraz z reprezentacją Polski zajął piąte miejsce na mistrzostwach Europy…

Zaledwie rok po tamtym tragicznym wydarzeniu Polacy zostali wicemistrzami świata. Na podium wszyscy zawodnicy weszli w koszulkach z numerem „16” i nazwiskiem Arkadiusza Gołasia na plecach, oddając tym samym hołd koledze. Trzy lata później przyszło mistrzostwo Europy. W 2014 roku polscy siatkarze wywalczyli mistrzostwo świata – w tej kadrze wciąż grało kilku kolegów Gołasia: Krzysztof Ignaczak, Paweł Zagumny czy Michał Winiarski. Te wszystkie sukcesy mogły i powinny należeć też do niego.

Jego kariera rozwijała się wzorcowo – zarówno w zespołach juniorów, jak i seniorskich. Z sezonu na sezon rozwijał się jako siatkarz – najpierw w barwach MKS MOS Wola Warszawa, gdzie grał od
15. roku życia, potem jako siatkarz AZS Częstochowa i zawodnik włoskiej Sempre Volley Padwa. Kto wie, gdzie by zaszedł, gdyby nie zderzenie z betonową ścianą?

Piotr Bąk podjął się zadania odtworzenia losów Arkadiusza Gołasia – od dzieciństwa, przez pierwsze kontakty  z seniorskim sportem, sukcesy, sportowy oraz osobisty rozwój, aż do okoliczności wypadku. Autor w książce opowiada też o tym, co działo się po śmierci siatkarza. Biografia powstała na podstawie dziesiątek rozmów i wspomnień najbliżej rodziny, trenerów oraz kolegów – zarówno z internatu, akademika, jak i siatkarskich parkietów. Arka wspominają m.in. Krzysztof Ignaczak, Michał Winiarski, Ireneusz Mazur, Łukasz Żygadło, Sebastian Świderski czy Paweł Papke.

To poruszająca historia, ukazująca życie Gołasia w całości – to, jakim był siatkarzem, ale i jakim człowiekiem. To opowieść, która chwyta za serca. To w końcu hołd oddany sportowcowi, który mógł być jednym z największych, ale los chciał inaczej. Książka, którą powinien przeczytać każdy fan siatkówki, zarówno ten, który oglądał Arkadiusza Gołasia na żywo, jak i ten, który jego czasy pamięta tylko z opowieści. Bo, jak mówi Krzysztof Ignaczak, bliski przyjaciel Arka: „Nie ma co ukrywać, że po ponad dziesięciu latach ślad o Arku coraz mocniej się zaciera”.

Ta książka ukazuje się po to, by temu zapobiec.

 

O książce:

Biografia Arkadiusza Gołasia napisana we współpracy z rodziną i bliskimi.

Zwyczajny, skromny chłopak. Tak mówili o nim ci, którzy kiedykolwiek spotkali go na swojej drodze. I choć przyjaciele i znajomi wiedzieli, że potrafił także dobrze się zabawić, a w złości rozbić telefon o ścianę, wszyscy pozostawali zgodni co do jednego: był jednym z największych talentów w historii polskiej siatkówki.

Tragiczny wypadek na autostradzie w Austrii sprawił, że marzenia 24-letniego Arka Gołasia w jednym momencie zostały brutalnie przerwane – niespełna dwa miesiące po ślubie z Agnieszką i osiem dni po zakończeniu mistrzostw Europy, w których z reprezentacją Polski zajął piąte miejsce…

Piotr Bąk postanowił zadbać o to, by pamięć o tym wyjątkowym siatkarzu nigdy się nie zatarła. Rozmawiając z jego siostrą, rodzicami, trenerami, kolegami z internatu, klubów i reprezentacji Polski, stworzył niezwykle osobisty portret Arka Gołasia – wielkiego sportowca i człowieka.

Ta książka nie jest kolejną zwykłą biografią. To piękny hołd oddany komuś, kto siatkówce poświęcił się bez reszty. I do dziś pozostał w sercach kibiców z całej Polski.

Arkadiusz Gołaś (1981–2005) – polski siatkarz, olimpijczyk, reprezentant kraju w latach 2001–2005. Karierę seniorską rozpoczął w AZS Częstochowa, w sezonie 2004/2005 reprezentował włoski klub Sempre Volley Padwa. Jako reprezentant Polski zdobył piąte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Jego ostatnim turniejem były mistrzostwa Europy w 2005 r., podczas których Polska zajęła piąte miejsce. W sezonie 2005/2006 miał grać we włoskim klubie Lube Banca Macerata. Zginął 16 września 2005 r. w wypadku samochodowym podczas podróży do Włoch.

Piotr Bąk – dziennikarz sportowy, pasjonat i fan siatkówki, związany z nią od ponad 11 lat. Redaktor naczelny portalu siatkowka24.com, koordynator ds. mediów Plaża Open. W przeszłości współpracownik ekstraklasa.net (obecnie gol24.pl) oraz reczna.pl. Absolwent Uczelni Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

 Źródło: http://siatkowka24.com/wiadomosci/tylko-u-nas/2/19018/biografia-arkadiusza-golasia-ukaze-sie–listopada-.html