Poznaj nasze kierunki studiów

Uczciliśmy 79. rocznicę I transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz

Data utworzenia: 17 czerwca 2019r.

Uczciliśmy 79. rocznicę I transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz

14 czerwca 2019 r. już po raz 79. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Po Mszy Świętej odprawionej w Klasztorze Franciszkanów w Harmężach oraz po zwiedzaniu wystawy „Klisze pamięci. Labirynty” autorstwa byłego więźnia Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja, na terenie naszej Uczelni odbyło się uroczyste składanie  wieńców pod tablicą upamiętniającą przybycie I transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz.

To właśnie w budynku , w którym obecnie mieści się Rektorat (Collegium Primum) osadzono pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Znalazło się w nim 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Dzień ich przywiezienia do Oświęcimia, 14 czerwca 1940 r., uważa się za początek funkcjonowania obozu.

Wraz z byłymi więźniami, którzy przybyli na uroczystość oraz władzami państwowymi i samorządowymi, a także przedstawicielami okolicznych instytucji uczciliśmy pamięć wszystkich ofiar poległych w obozach koncentracyjnych. Następnie oddaliśmy hołd patronowi naszej Uczelni rtm. Witoldowi Pileckiego składając kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza.

Ostatnim punktem obchodów było zapalenie zniczy na terenie byłego obozu Auschwitz, pod Ścianą Śmierci w hołdzie Ofiarom.