Poznaj nasze kierunki studiów

Inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego

inauguracja-unw.dz.26 października 2013 roku o godzinie 11:00 zostanie zainaugurowana – wykładem Mateusza Stockiego pt. „Wściekły azot” – działalność Uniwersytetu Dziecięcego w Oświęcimiu przy Oświęcimskim Centrum Kultury. Współorganizatorem uniwersytetu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, a patronat honorowy nad nim objął Prezydent Miasta Oświęcim.

Jak wściekły może być ciekły azot? Czy rośliny mogą być drapieżnikami? Kto zbudował egipskie piramidy? Jakie osobliwości kryje Afryka? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykładowcy Uniwersytetu Dziecięcego w Oświęcimiu.

Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na niesamowite spotkania z nauką. Młodzi studenci będą mogli wzbogacać swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, ścisłych i rozwijać pasje pod okiem wybitnych naukowców i specjalistów. Interaktywne wykłady, przygotowane specjalnie z myślą o młodych pasjonatach nauki, odbywać się będą raz w miesiącu w soboty w Oświęcimskim Centrum Kultury. Wszystkie zagadnienia prezentowane będą w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, eksperymentów i eksponatów. Dzieci będą miały możliwość aktywnego, bezpośredniego uczestnictwa w zajęciach oraz zadawania prowadzącym pytań.

Zapisy do Uniwersytetu Dziecięcego w Oświęcimiu przyjmowane są w Oświęcimskim Centrum Kultury do 22 października. Ilość miejsc ograniczona.

Wykład „Wściekły azot”
Przeziębiony balon, kruszona róża, strzelająca butelka a także zjawiskowa mgła – bohaterem fascynującego wykładu będzie ciekły azot. Z chemicznego punktu widzenia azot nie jest ciekawym obiektem badań, ponieważ bardzo trudno reaguje z innymi substancjami. Jednak schłodzony do temperatury -196 stopni Celsjusza zamienia się w ciecz o niezwykle interesujących własnościach fizycznych. Ciekły azot można również wykorzystać do wielu wyjątkowych eksperymentów w niskich temperaturach. Oprócz doświadczeń z ciekłym azotem pokaz będzie zawierał mnóstwo innych eksperymentów zapierających dech w piersiach.

Mateusz Stocki jest chemikiem, naukowcem z Zakładu Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od lat pracuje z myślą o upowszechnianiu alternatywnych form edukacji w szkołach i przedszkolach oraz promocji nauk przyrodniczych we wszystkich innych środowiskach. Jego pokazy to zaproszenie każdego uczestnika w podróż po krainie eksperymentów mieniącej się wszystkimi kolorami tęczy. Podczas tej wędrówki ważne jest, aby to co zachwyciło również zainspirowało do dalszej nauki, do zgłębiania wiedzy, do rozumienia świata i zwrócenia uwagi na obecność nauki w życiu i pokazania, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

KONTAKT:

Oświęcimskie Centrum Kultury
32-602 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24
tel./fax: 33 842-25-75
tel./fax: 33 842-44-61
tel./fax: 33 842-44-63
tel./fax: 33 842-57-82
ock@ock.org.pl
www.ock.org.pl