Poznaj nasze kierunki studiów

W Irlandii – o PWSZ i Oświęcimiu

g651dStudentka Politologii, specjalność Pamięć o Zagładzie i Prawa Człowieka – Małgorzata Jakubas gościła na początku października w irlandzkiej szkole podstawowej Courtenay National School, która znajduje się w Newcastle West w hrabstwie Limerick.Na zaproszenie nauczyciela szóstej klasy Pana Shane’a Kelly studentka PWSZ opowiedziała uczniom o historii miasta Oświęcim, o obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz o tragedii, która się tam wydarzyła. Podczas krótkiego spotkania studentka opowiedziała o pozytywnym aspekcie studiowania w PWSZ im. rtm. Witolda Pileckiego, którego historyczne budynki współcześnie służą nauce.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii butelki zamurowanej podczas wojny przez więźniów obozu odnalezionej niedawno w dzisiejszym budynku uczelni  oraz brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz dokonanej między innymi przez Kazimierza Piechowskiego. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna ze zdjęciami obrazującymi poruszane tematy.

– Niezwykłym zaszczytem dla mnie była możliwość spotkania z irlandzkimi uczniami. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie zainteresowanie tematem Holokaustu oraz poziom wiedzy dwunastolatków. Padło wiele nurtujących pytań i dzięki temu wiem, że już nawet z tak młodymi ludźmi można rozmawiać na bardzo trudne tematy – mówi Małgorzata Jakubas.

Na zdjęciu studentka II roku Politologii – specjalność Pamięć o Zagładzie i Prawach Człowieka – Małgorzata Jakubas z uczniami szóstej klasy Courtenay National School w Newcastle West