Seniorzy w PWSZ
Ponad 80 seniorów wzięło udział w pierwszych zajęciach Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego. 12 listopada 2012 w Collegium sub Horologio PWSZ odbyła się inauguracja zajęć Cyfrowych Latarników oraz Sekcji Akademickiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonych przez studentów i pracowników Instytutu Pedagogiki. Uroczystość otworzył Rektor PWSZ prof. zw. dr hab. Witold Stankowski. Zwrócił się do zebranych mówiąc o wartości wykształcenia i konieczności zdobywania wiedzy przez całe życie
– Nasza oświęcimska Uczelnia wychodzi tym oczekiwaniom na przeciw. Chcemy, aby była miejscem kontynuowania nauki, dokształcania, realizacji różnego rodzaju studiów podyplomowych, kursów, szkoleń i spotkań – powiedział.
Spotkanie prowadził opiekun Cyfrowych Latarników, mgr inż. Łukasz Tomczyk. – Mamy w Polsce cyfrowych autochtonów, którzy urodzili się po 1983 roku „z myszką w ręku” oraz cyfrowych imigrantów. Obserwujemy problem wykluczenia cyfrowego i konieczność edukacji i podnoszenia kompetencji komputerowych dorosłych Polek i Polaków. To cel naszych zajęć – wyjaśniał . – Dziś skorzystamy z narzędzi internetowych i połączymy się za pomocą komunikatora z Prezydentem Miasta Oświęcimia Januszem Chwierutem – dodał.
Połączenie zostało nawiązane a Prezydent dzięki internetowej transmisji mógł odpowiedzieć na zadawane mu pytania gości dotyczące polityki miasta w zakresie pomocy i wspierania osób starszych, możliwości darmowego dostępu do Internetu szerokopasmowego w naszym mieście. Opowiedział również zebranym w PWSZ jak sam sobie radzi z komputerem.
– Łączy nas idea ustawicznego kształcenia. Nie byłoby tego procesu bez nauczycieli. Nadchodzi czas, gdy role się odwracają a naszymi nauczycielami stają się ludzie młodzi, studenci – mówił Dyrektor Instytutu Pedagogiki dr Artur Fabiś. – To kolejne przedsięwzięcie edukacyjne w naszym życiu, ale zapewne nieostatnie. Uczymy się przecież przez całe życie, a Państwo są tego żywym przykładem – dodał.
Zobacz materiał TV