Poznaj nasze kierunki studiów

Upamiętniliśmy 79. rocznicę masakry w podobozie KL Auschwitz – Bór/Budy

Data utworzenia: 7 października 2021r.

Pani Prorektor składa wieniec kwiatów w Miejscu Pamięci KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy

We wtorek, 5 października 2021 r. Prorektor ds. Nauczania i Rozwoju dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak uczestniczyła w obchodach 79. rocznicy masakry w podobozie KL Auschwitz – Bór/Budy.

W imieniu całej Społeczności Akademickiej Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, Pani Prorektor upamiętniła tragiczne wydarzenia 1942 roku składając wiązankę kwiatów przed historycznym budynkiem, w którym zakwaterowano kobiety – więźniarki przybyłe z obozu KL Auschwitz.


Do Frauen Strafkompanie Bor/Budy pierwsze więźniarki, przybyły w czerwcu 1942 roku, natomiast 25 lipca 1942 roku do Karnej Kompani  Bor/Budy skierowane zostały więźniarki -młode Żydówki francuskiego pochodzenia z KL Auschwitz, które były traktowane przez SS jako komunistki, w grupie tej były również Polki z emigracji do Francji.

W nocy 5 października 1942 r. sześć niemieckich więźniarek  funkcyjnych (min. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi Karnej Kompanii od zewnątrz ogrodzenia, dopuściło się bestialskiej zbrodni na  przebywających w budynku francuskich więźniarkach. Z rąk funkcyjnych i SS-manów, używających  pałek, siekier i podobnych narzędzi, zginęło około 90 więźniarek. Następnego dnia ich zmasakrowane ciała zostały załadowane na ciężarówki i wywiezione do jednego z krematoriów KL Birkenau.