Poznaj nasze kierunki studiów

Upamiętniliśmy 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz

Data utworzenia: 15 czerwca 2022r.

Zdjęcie kwiatów złożonych pod tablicą

We wtorek 14 czerwca 2022 r. już po raz 82. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W tym dniu uroczystość na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu rozpoczęła konferencja pt. „Wiesław Kielar. Więzień-Świadek-Pisarz”, zorganizowana wraz z Zespołem Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, poświęcona książce pt. „Anus mundi” przedstawiające obozowe wspomnienia bohatera konferencji, który do obozu w Oświęcimiu trafił w pierwszym transporcie i przebywał w nim do momentu wyzwolenia obozu KL Auschwitz.

Prelegentami Konferencji byli:

  • Pani prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – wybitna uczona i autorytet w dziedzinie literaturoznawstwa,
  • Pan dr Piotr Setkiewicz – polski historyk, kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu,
  • Pani Magdalena Garbacz – redaktorka wydawnictwa ATUT.

Po konferencji delegacja Uczelni w składzie:  Prorektor ds. Nauczania i Rozwoju Pani dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak oraz Dyrektor Instytutu Informatyki Pani dr Dobrochna Sztajerska dołączyły do obchodów głównych odbywających się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie złożyły kwiaty oraz znicz pod Ścianą Śmierci.

Kolejnym punktem uroczyści było składanie wieńców pod tablicą upamiętniającą pierwszy transport 728 polskich więźniów do KL Auschwitz, znajdującą się na terenie naszej Uczelni na budynku Collegium Primum.

To tu, w tych budynkach zaczęła się najbardziej mroczna odsłona historia ludzkości. (…) Choć dzisiaj, w miejscu tym, obecnie funkcjonuje nowoczesna i prężnie rozwijająca się Uczelnia wyższa, to pamięć o tych tragicznych wydarzeniach 1940 r. i kolejnych jest wciąż żywa. Dlatego też zbieramy się tu w 82. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, by uczcić ich pamięć oraz uchronić od zapomnienia historię i nie dopuścić, by kiedykolwiek zatoczyła krąg. – w swoim przemówieniu uwagę zwrócił dr Radosław Folga, Prorektor ds. Studenckich i Promocji.


W uroczystości na terenie naszej Uczelni wzięli udział m.in.: ocalali byli więźniowie KL Auschwitz, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa, a także reprezentanci wielu instytucji i organizacji.

W imieniu Społeczności Akademickiej kwiaty złożyli: Prorektor ds. Nauczania i Rozwoju Pani dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak, Prorektor ds. Studenckich i Promocji Pan dr Radosław Folga, Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych Pani mgr Justyna Kuglin, Dyrektor Instytutu Zarządzania i Inżynierii Produkcji Pani dr Joanna Stuglik, Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu Pani dr Wiesława Kołodziej, a także pracownicy Uczelni i studenci.

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=MUPOswiecim&set=a.5470767359653377