Poznaj nasze kierunki studiów

Upamiętniliśmy 83. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz oraz Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Data utworzenia: 19 czerwca 2023r.

Tablica upamiętniająca pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Wiązanki przed tablicą w dniu 14 czerwca 2023 roku.

W środę, 14 czerwca 2023 r.  uczczono pamięć ofiar obozów zagłady w związku z przypadającą na ten dzień 83. rocznicą I transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu KL Auschwitz oraz Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Jednym z punktów, odbywających się tego dnia obchodów, było oddanie hołdu ofiarom I transportu do Auschwitz pod tablicą pamiątkową znajdującą się na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu.

Wydarzenie, na terenie oświęcimskiej Uczelni, rozpoczęła JM Rektor dr Sonia Grychtoł, prof. MUP słowami:

Spotykamy się w miejscu szczególnym, w miejscu uważanym za początek funkcjonowania obozu KL Auschwitz. (…) Dokładnie 83 lata temu w godzinach popołudniowych na rampę kolejową – tuż obok tego budynku – wjechał pociąg z Tarnowa z pierwszą grupą 728 polskich więźniów politycznych (…) Wśród nich było wielu młodych ludzi, w wieku naszych studentów, którzy zamiast numeru albumu, czy indeksu otrzymali numer obozowy i spędzili w obozie najlepsze swoje lata.

Pani Rektor, w swoim przemówienia podkreśliła również, że:

choć dzisiaj, w miejscu tym obecnie funkcjonuje nowoczesna i prężnie rozwijająca się Uczelnia wyższa, to pamięć o tych tragicznych wydarzeniach 1940 r. jest wciąż żywa.

W ramach wydarzenia, Społeczność akademicka, Świadkowie historii – ocalali, byli więźniowie, władze państwowe i samorządowe, a także przedstawiciele okolicznych instytucji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową znajdującą się na elewacji uczelnianego budynku Collegium Primum.

Ostatnim punktem obchodów było oddanie hołdu pomordowanym składając kwiaty i zapalając znicze pod Ścianą Śmierci, na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.