Poznaj nasze kierunki studiów

V Konferencja Metodyczna: „Bezpieczeństwo dziecka w szkole i w domu – wyzwania, szanse i zagrożenia”

Data utworzenia: 11 maja 2017r.

V Konferencja Metodyczna: „Bezpieczeństwo dziecka w szkole i w domu – wyzwania, szanse i zagrożenia”

W dniu 10.05.2017 r. na auli im. Kazimierza Piechowskiego odbyła się V Konferencja Metodyczna: „Bezpieczeństwo dziecka w szkole i w domu – wyzwania, szanse i zagrożenia”. Spotkanie rozpoczęła pani prof. nadzw. dr hab. Alina Górniok-Naglik, witając wszystkich przybyłych gości i prosząc o zabranie głosu panią Prorektor Uczelni  dr n. o zdr. Sonię Grychtoł oraz mgr Barbarę Rokowską – Dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich w Oświęcimiu. W pierwszej części spotkania swoje referaty wygłosili: prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik (Prorektor ds. Nauki WSB w Dąbrowie Górniczej) na temat „Współczesne zagrożenia dziecka. Profilaktyka i przeciwdziałanie”, mgr Justyna Rozum (psycholog, terapeuta, JR Psychologia Justyna Rozum – Poradnia Psychologiczna w Cieszynie) „Jak rozwikłać uwikłanych w Sieci, czyli o zagrożeniach płynących z Internetu w kierunku dzieci” oraz technik informatyk Adrian Olek (PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu) w referacie na temat „Ochrony dziecka w sieci”.

Wobec narastających zagrożeń świata zewnętrznego, pogorszenia więzi rodzinnych i społecznych, instrumentalizacji stosunków międzyludzkich, to właśnie szeroko rozumiane zapewnienie bezpieczeństwa uczniom staje się jednym z wyzwań, przed jakim staje dziś współczesna szkoła i nauczyciele.

dr n. o zdr. Sonia Grychtoł

W drugiej części spotkania odbyły się cztery warsztaty tematyczne: Warsztat psychologiczny: „Jak zadbać o bezpieczeństwo psychiczne dziecka w szkole i w domu” prowadzony przez mgr Justynę Rozum, warsztat muzyczny: „Wakacyjna przygoda. Kreatywne wykorzystanie rekwizytów w dziecięcych zabawach muzycznych” – mgr Małgorzata Konarzewska, Przedszkole Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, warsztat plastyczny „Papierowe ZOO” – mgr Urszula Herma, Przedszkole i Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz warsztat pracy dydaktycznej „Klocki EduMATRIX – uniwersalny środek dydaktyczny do realizacji nowej podstawy programowej w klasach I-III”, który przeprowadził Wojciech Paterek przedstawiciel Z.P.H. Pilch – producenta zabawek edukacyjnych.