Poznaj nasze kierunki studiów

Wizyta grupy studentek z Alice Salomon Schule z Hanoweru

Data utworzenia: 16 maja 2017r.

Wizyta grupy studentek z Alice Salomon Schule z Hanoweru

W dniach 04.05-11.05 gościliśmy w ramach wymiany międzynarodowej grupę studentek z Alice Salomon Schule z Hanoweru. Nasza uczelnia i Alice-Salomon-Schule od kilku lat prowadzą owocną współpracę i wspólnie organizują coroczne wymiany zarówno niemieckich studentów do Polski, jak i polskich do Niemiec. Wszystko na zasadzie wzajemnych wizyt uczestników, gdzie wspólne wycieczki, żywy kontakt z językiem i wymiana światopoglądowa świetnie się dopełniają. W tym roku przywitaliśmy niemiecką grupę w Oświęcimiu, gdzie w całości pochłonęło nas zwiedzanie miasta oraz odkrywanie na nowo jego historii. Nie zabrakło wizyty w szczególnym dla obu nacji miejscu Auschwitz oraz w Muzeum Żydowskim i Synagodze, ważnym punktem były także wycieczki do Pszczyny oraz Wygiełzowa, gdzie podziwialiśmy piękno polskich zabytków i świadków naszej historii. Kolejne 3 dni spędziliśmy w grodzie Kraka, gdzie wszystkich urzekła niezwykła Starówka oraz Kazimierz. Także piękna Wieliczka oczarowała uczestników swoim urokiem.

Takie wymiany są szczególnie ważne dla nas, studentów. Szlifowanie języka i zdobyte nowe doświadczenia, gdzie spotykają się pozornie podobne kultury z pewnością ułatwiają nam przyszłe kontakty z zachodnimi sąsiadami i procentują na przyszłość.

Tydzień spędzony w Oświęcimiu i okolicach na pewno na długo zostanie w pamięci naszych niemieckich przyjaciół. To był piękny, wspólnie spędzony czas, pełen wzajemnych rozmów, spotkań i uśmiechów. Ale jak to się mówi – to, co dobre szybko się kończy. A dziś możemy już tylko powiedzieć: do zobaczenia za rok!

autor: Joanna Starowicz-  studentka 3 roku germanistyki

Dziękujemy serdecznie opiekunom grup za zaangażowanie oraz dołożenie wszelkich starań, aby wizyta przebiegła sprawnie, i aby wszyscy uczestnicy wynieśli jak najwięcej z tego spotkania. Ze strony niemieckiej opiekunami byli: Pan Steffen Brandt i Elisabeth Niemann- Dieke, a ze strony polskiej Elwira Miter-Dąbrowska, Ewa Piotrowska, oraz pomocniczo Pani Ewa Tobiasz oraz Agnieszka Palej

Projekt został dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.