Poznaj nasze kierunki studiów

Wizyta grupy studentów z Alice Salomon Schule w Hanowerze

Data utworzenia: 11 września 2019r.

Wizyta grupy studentów z Alice Salomon Schule w Hanowerze

W ramach współpracy ze szkołą wyższą Alice Salomon Schule w Hanowerze, w ostatnim czasie gościliśmy u nas grupę młodzieży niemieckiej wraz z opiekunami.

Młodzieży towarzyszyły Pani Elisabeth Niemann-Dieke oraz Pani Ina Nitschke. W wymianie wzięła udział również Pani dyrektor Sabine Sahling. Opiekunami ze strony polskiej była Pani dr. Elwira Miter-Dąbrowska, Pani mgr Ewa Piotrowska, Pani mgr Urszula Nowakowska oraz profesor honorowy naszej Uczelni dr Matthias Gleitze.

Grupa niemiecka została uroczyście przywitana i oprowadzona po naszej Uczelni. Program obejmował również zwiedzanie zamku w Pszczynie, Centrum Żydowskiego oraz Starego Miasta w Oświęcimiu,  Miejsca Pamięci Auschwitz, udział w ceremonii złożenia wieńców pod Ścianą Straceń dla upamiętnienia pierwszego transportu więźniów, a następnie rozmowę z księdzem dr. Manfredem Deselaersem, wyprawę w Beskidy i wizytę w Muzeum Browaru Żywiec, zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie, wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, czy zwiedzanie Dzielnicy żydowskiej i Fabryki Schindlera.

Goście byli bardzo otwarci i wykazywali duże zainteresowanie tak różnorodnym programem. Wizyty w historycznych miejscach zbrodni nazistowskich były bardzo poruszającym przeżyciem. Z niemieckim kapłanem dr. Manfredem Deselaersem prowadzone były intensywne dyskusje na temat tragizmu polsko-niemiecko-żydowskiej historii, spowodowanego przez nazistów. Wszyscy zgodzili się, że o tych czynach nigdy nie wolno zapomnieć oraz że powinny one być przestrogą, iż należy zapobiegać wszelkim przejawom rasizmu i nacjonalizmu, ponieważ ci, którzy nie znają historii i nie uczą się z niej, nie mogą kształtować pokojowej przyszłości. Ze studentami i pracownikami naszej Uczelni zostały nawiązane dobre i przyjazne kontakty. Kontynuacją trwającej już 10-lat wymiany partnerskiej będzie planowana na przyszły rok wizyta w Hanowerze.

autor: dr Matthias Gleitze , tłumaczenie: dr Elwira Miter- Dąbrowska