Poznaj nasze kierunki studiów

Współpraca polsko-niemiecka

Data utworzenia: 23 kwietnia 2018r.

Współpraca polsko-niemiecka

W dniach od 15 do 19 kwietnia 2018 r. JM  Rektor prof. zw. dr hab. Witold Stankowski,  Prorektor  ds. studentów  dr n. o zdr. Sonia Grychtoł, kierownik Zakładu Studiów nad Krajami Niemieckiego Obszaru Językowego i Pełnomocnik ds. Programu Erasmus dr Elwira Miter-Dąbrowska oraz profesor honorowy naszej Uczelni dr Matthias Gleitze  odwiedzili  różne instytucje w Getyndze i w Jesteburgu, niedaleko Hamburga.  Celem wizyt, które zainicjował prof. hon. dr Matthias Gleitze , było  wzmocnienie pozycji naszej uczelni na arenie międzynarodowej i podtrzymania istniejących kontaktów zagranicznych.

W Prywatnej Wyższej Szkole Zawodowej w Getyndze naszą delegację przyjęli prof. dr Siegmar Blumentritt i dr Nadine Hugill. Gospodarze udzielili szczegółowych informacji na temat będącego ewenementem na skalę europejską podwójnego – łączącego naukę z praktyką – programu dla ortobioniki, kierunku studiów licencjackich i magisterskich, które nasza uczelnia chciałaby w przyszłości utworzyć we współpracy z firmą Ottobock, światowym liderem w produkcji artykułów ortopedycznych i ortez, a także z Prywatną Wyższą Szkołą Zawodową w Getyndze.

Nasza Alma Mater  pragnie przyczynić się do poprawy opieki nad polskimi pacjentami w dziedzinie ortopedii,  poprzez kształcenie kompetentnych specjalistów na kierunku studiów łączącym naukę z praktyką, którzy po ukończeniu kształcenia,  przy współpracy z lekarzami i klinikami ortopedycznymi, zapewnią pacjentom właściwą opiekę.

Wkrótce w Oświęcimiu będą kontynuowane rozmowy z przedstawicielami Prywatnej Wyższej Szkoły Zawodowej w Getyndze, którzy przybędą do naszej uczelni na zaproszenie Rektora prof. zw. dr hab. Witolda Stankowskiego.

Następną instytucją odwiedzoną przez  delegację z naszej uczleni była klinika rehabilitacyjna „Waldklinik Jesteburg” w Nordheide, niedaleko Hamburga. Klinika ta jest zintegrowanym centrum rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi i  urazami. Dyrektor szpitala dr. Hans-Peter Neunzig, kierownik personelu pielęgniarskiego Hansjürgen Unteutsch oraz koordynator leczenia Petra Boker pokazali klinikę, prowadząc przez przestronne pomieszczenia wyposażone z myślą o komforcie, czy dobrym samopoczuciu pacjentów.

Ta klinika jest wzorem, jeżeli chodzi o rehabilitację, i poprzez kształcenie praktyczne może być bardzo dobrym uzupełnieniem studiów teoretycznych dla naszych studentów pielęgniarstwa, jak i dla przyszłych studentów fizjoterapii.

„Nasza uczelnia ma bardzo dobrą pozycję na arenie międzynarodowej, oferuje studentom wiele możliwości odbycia praktyk za granicą i wyjazdów na studia w ramach programu Erasmus. „- powiedział na zakończenie Rektor prof. zw. dr hab. Witold Stankowski.

 

Autor: prof. hon. dr Matthias Gleitze, tłumaczenie mgr Urszula Nowakowska.