Poznaj nasze kierunki studiów

Współpraca Uczelni z ”Błękitnym Domem” w Breisach nad Renem

Data utworzenia: 5 grudnia 2017r.

Współpraca Uczelni z ”Błękitnym Domem” w Breisach nad Renem

W ramach pobytu w mieście Freiburg JM Rektor odwiedził ”Błękitny Dom ” (”Blaues Haus”) w Breisach nad Renem. Breisach to miasto partnerskie dla miasta Oświęcim. Stąd specjalnie JM Rektor zagościł w tej miejscowości oraz  w  Stowarzyszeniu Förderverein Ehemaliges Jüdisches Gemeindehaus Breisach e.V.

Stowarzyszenie  to istnieje od 2000 roku. W ramach wizyt studyjnych przedstawiciele tej organizacji przyjeżdżają do Oświęcimia. Förderverein Ehemaliges Jüdisches Gemeindehaus Breisach e.V.   nabyło były dom szkoły żydowskiej (Błękitny Dom) w celu ocalenia spuścizny po społeczności żydowskiej.

Gmina żydowska w tym mieście w czasach Trzeciej Rzeszy przestała istnieć. Wielu Żydów deportowano do KL Auschwitz, gdzie zostali zamordowani. Na ścianach wewnątrz tego tzw. Błękitnego Domu utworzono ”korytarz pamięci”.

Stowarzyszenie współpracuje z żydowskimi rodzinami na całym świecie w celu udokumentowania ich losów. Dom jest miejscem pamięci i nauki historii Żydów nad Górnym Renem. JM Rektor podczas wizyty przedstawił profil naszej Uczelni oraz kierunek politologię, który ma ścieżkę nauczania prawa człowieka. Ustalono, że ”Błękitny Dom ” w Breisach nad Renem może być miejscem praktyk dla naszych studentów, jak również rozmawiano o wspólnych, międzynarodowych projektach.Pan  Rektor zaprosił do złożenia wizyty w naszej Uczelni, co nastąpi już w styczniu, a także w maju przyszłego roku.

W rozmowach uczestniczyli JM Rektor, prof. hon. dr M. Gleitze,  dr Christiane Walesch-Schneller przewodnicząca Stowarzyszenia, prof. Werner Nickolai, dr Gabriele Valeska-Wilczek oraz archiwista Gerd Müller. Na zakończenie pobytu JM Rektor wpisał się do księgi pamiątkowej Stowarzyszenia.