Poznaj nasze kierunki studiów

Wymiana studencka w Hanowerze i Berlinie

Data utworzenia: 13 czerwca 2018r.

Wymiana studencka w Hanowerze i Berlinie

Po długiej podróży nasi studenci z germanistyki, anglistyki i politologii pod opieką Pani mgr Ewy Piotrowskiej przybyli wieczorem 30. maja br. do Hanoweru, gdzie rodziny gospodarzy  przyjęły gości z Polski do swoich domów. Oprócz polskich studentów w wymianie uczestniczyły także dwie studentki z  partnerskiej szkoły Muğla z Turcji. W wizycie udział wziął  także profesor honorowy naszej Uczelni dr Matthias Gleitze.

Następnego dnia polska grupa została  przyjęta w głównym budynku  partnerskiej szkoły wyższej Alice Salomon Schule przez Panią dyrektor Sabinę Sahling, która przedstawiła uczelnię i dualny system edukacji w Niemczech.

Organizatorami wymiany była Pani Elisabeth Niemann-Dieke i Pan Steffen Brandt z Alice Samolon Schule w Hanowerze, którzy przygotowali bardzo ciekawy i zróżnicowany program, obejmujący zwiedzanie, wspólne wycieczki, wymianę informacji, dyskusje.

Hanower został interesująco przedstawiony ze strony architektonicznej i krajobrazowej: nowy, imponujący ratusz, który podczas II wojny światowej został w 80% zniszczony i częściowo zrekonstruowany,   nowoczesne stare miasto, barokowe, królewskie ogrody Herrenhausen, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie.

Jednym z najciekawszych punktów programu był  spływ kajakiem po rzece wzdłuż Hanoweru zakończony grillem, który wspólnie przygotowała grupa niemiecko-polsko-turecka. Od poniedziałku do środy grupa zwiedzała Berlin, mi.in. gmach Reichstagu, z którego kopuły można było podziwiać panoramę miasta. Wieczorem przy kolacji grupa dzieliła się swoimi wrażeniami.

Rozmowy były prowadzone w języku niemieckim, polskim, angielskim i tureckim.

Następnego dnia Pan Steffen Brandt oprowadził grupę po kolejnych ważnych z historycznego punktu widzenia częściach miasta. Uczestnicy wyrazili duże zainteresowanie niemiecką historią. Najciekawszym punktem programu w Berlinie było uczestnictwo w Varieté-Show w Friedrichstadtpalast. Fascynujące były kostiumy, taniec, wspaniała muzyka i światowej sławy akrobatyka.

Ostatniego dnia, przed wyjazdem do Polski, odbyła się dyskusja podsumowująca, podczas której uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z organizacji wymiany, a polscy uczestnicy serdecznie podziękowali za niemiecką gościnność.

Wielkie podziękowania należą się  organizatorom z  Alice-Salomon-Schule za perfekcyjną organizację programu, a także wyjątkową gościnność. Ten wyjazd ukazał, jak ważne jest tego typu partnerstwo dla rozwoju przyjaźni  pomiędzy sąsiadującymi narodami.

autor tekstu:  dr Matthias Gleitze

tłumaczenie: dr Elwira Mitter-Dąbrowska, Bernard Bigaj