Za nami seminarium transkulturowego pt. „Kliniczne strategie unikania transfuzji krwi”
Data utworzenia: 7 października 2024r.
W sobotę, 28.09.2024 r. Instytut Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu zorganizował seminarium transkulturowe pt. Kliniczne strategie unikania transfuzji krwi.
W wydarzeniu udział wzięli członkowie Komitetu Łączności ze Szpitalami (KŁS) Świadków Jehowy, a także studenci drugiego roku kierunku Ratownictwo Medyczne MUP w Oświęcimiu, wraz z wykładowcami mgr Piotrem Wędziną – kierownikiem Ratownictwa Medycznego oraz dr. Piotrem Surmiakiem.
Seminarium miało na celu zrozumienie pacjenta wielokulturowego – nietransfuzyjnego, ceniącego życie oraz jego stanowiska religijne i etyczne. Ponadto podczas spotkania zwrócono uwagę jak poprzez korzystanie z różnych leków, urządzeń i technik oszczędzania krwi w stosownych kombinacjach i w odpowiednim czasie, unikanie transfuzji prowadzi do optymalnego korzystania ze strategii kontrolowania krwotoku, postępowania z krwią autologiczną, pobudzania krwiotworzenia i zwiększania tolerancji niedokrwistości.
Doktor Surmiak wyraził opinię, iż: „Zgodnie z dostępnymi doniesieniami krew i jej składniki należą do jednych z najczęściej stosowanych środków leczniczych, a w Polsce wykonuje się rocznie blisko 1,5 miliona przetoczeń preparatów krwiopochodnych. Jak powszechnie wiadomo przetaczanie krwi jest interwencją medyczną o podwyższonym ryzyku, a obecnie obserwuje się coraz bardziej restrykcyjne wskazania do zastosowania preparatów krwiopochodnych w różnych dziedzinach medycyny. Mając na uwadze powyższe, obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania i stale udoskonalanie metod leczenia beztransfuzyjnego, co może stanowić skuteczną alternatywę dla leczenia preparatami krwi w niektórych sytuacjach klinicznych„.
Kolejne spotkanie ze studentami kierunku Pielęgniarstwo wkrótce.