Za nami spotkanie z Jarosławem Wróblewskim i Mateuszem Luśnią
Data utworzenia: 20 marca 2025r.

W czwartek, 13 marca 2025 r. gośćmi Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu byli Jarosław Wróblewski, badacz historii Rotmistrza Witolda Pileckiego, autor książek „Rotmistrz” i „Niezniszczalny. Rozmowy o Witoldzie Pileckim”, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, redaktor naczelny kwartalnika „Rakowiecka 37” oraz Mateusz Luśnia działacz na rzecz upamiętnienia bohatera, organizator znanych Marszów Witolda Pileckiego w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania Gości przez JM Rektor dr Sonię Grychtoł, prof. MUP i krótkiego wprowadzenie do poruszanego tematu przygotowanego przez pracowników Instytutu Nauk o Ekonomii i Bezpieczeństwie: dr Katarzynę Kruczek oraz dr. Zbigniewa Klimę.
Następnie głos zabrał p. Jarosław Wróblewski, który w emocjonalny sposób nawiązywał do najważniejszych wydarzeń z życia Rotmistrza Witolda Pileckiego, podkreślając wielowymiarowość tej postaci. Zaznaczył, że ta nietuzinkowa postać uczyła się wartości patriotycznych w zaborze rosyjskim, po odzyskaniu niepodległości budowała II Rzeczpospolitą, a w momencie próby od razu ruszyła do walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Gość znakomicie nakreślił wojenne tło i sposoby walki Pileckiego podczas wojny. Wyraźnie zaznaczył, że koniec wojny dla wielu Polaków oznaczał drugie, komunistyczne zniewolenie. Postać Pileckiego została zaprezentowana przez prelegenta za wzór patriotyzmu oraz postać godną upamiętnienia.
Wystąpienie Jarosława Wróblewskiego było uzupełniane fragmentami oratorium pt. „Tak musiało być”, którego producentem był Prezes fundacji Projekt Patriotyzm Mateusz Luśnia. Zwracając się do obecnych gości p. Luśnia podkreślił rolę jaką Pilecki odegrał w jego życiu. Zaznaczył, że tego typu autorytety są idealnym wzorem dla młodzieży.
Ponadto Goście z wyrazami uznania podkreślali fakt, że Polsce znajduje się uczelnia nosząca imię Rotmistrza, zwłaszcza w tak ważnym miejscu dla polskiej historii.
W spotkaniu uczestniczyli studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne naszej Uczelni oraz klasa wojskowa wraz z opiekunami z Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.
W ramach wydarzenia przed wejściem do Audytorium im. Kazimierza Piechowskiego ustawiona została wystawa poświęcona pamięci Rotmistrza Pileckiego, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.